Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Malé zakázky už nebudou jen pro ‚známé‘. Silničáři je zveřejní, má to ušetřit peníze

Oprava silnice. Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oprava silnice. Ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Správce českých hlavních tahů se chystá na výraznou změnu. Od června už nebude možné, aby manažeři Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) rozdávali malé zakázky – jako je třeba sekání trávy či drobnější stavby – jen úzkému okruhu firem. Vše budou muset zveřejnit.

Nejde o žádné malé peníze. Silničáři po celém Česku rozdají ve zrychleném řízení (takzvaně z ruky) na dva tisíce zakázek za rok, v součtu jde o téměř čtyři miliardy korun. Manažeři ŘSD poptají okruh firem, s nimiž mají dobré zkušenosti, a té, která dá nejlepší nabídku, práci přidělí.

„Zadavatel nedělá nic nezákonného. Ale když se na ty zakázky podíváte, točí se tam hodně stejné firmy. Pro mě je nepřijatelné, že se čtyři miliardy ročně rozdávají tímto způsobem,“ řekl pro Lidovky.cz ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).

I proto nastanou na ŘSD změny, které začnou prvním červnovým dnem. Menší zakázky budou krajská ředitelství vždy zveřejňovat elektronicky v rámci dostupného informačního systému, aby se o zakázce mohly dozvědět všechny firmy. Vyhodnocování nabídek bude stejné jako dosud – silničáři si vyberou tu, která jim připadá nejlepší. Jméno vítěze by pak mělo být také veřejné.

„Zadávací dokumentace se bude zveřejňovat na profilu zadavatele. Umožníme tak přihlásit se i neosloveným firmám. Slibujeme si od toho zvýšení transparentnosti u těchto zakázek, oslovení většího portfolia dodavatelů případně i snížení cen,“ popsal šéf ŘSD Radek Mátl.

Díky většímu množství přihlášených firem bude tedy větší konkurence, což může zvýšit právě tlak na cenu.

Rizikem jsou stížnosti firem

O jaké zakázky přesně jde? U služeb je limit pro tento typ zadávání dva miliony korun, u staveb šest milionů. U dražších projektů už musí následovat klasické výběrové řízení. V těchto případech se jedná třeba o opravy menšího rozsahu nebo péči o zeleň v blízkosti tahů, které ŘSD spravuje, což jsou dálnice a silnice první třídy.

Šéf ŘSD Mátl nezastírá, že nově zaváděný systém může přinést i komplikace. Třeba z hlediska času či námitek a stížností neúspěšných uchazečů. Navzdory tomu on i ministr Havlíček považují změnu za důležitou.

„Je pravda, že to lidem z ŘSD přidělá práci, protože budou muset vyhodnocovat více nabídek. Na druhou stranu to bude transparentní, čisté a bude to pro ně i ochrana ŘSD, zamezí se spekulacím,“ dodal Havlíček. Jeho opatření mimo jiné vychází z loňské kontroly, které v organizaci provedli ministerští úředníci.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?