Sobota 19. září 2020svátek má Zita 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Mám špatnou zprávu, čeká nás oprava Barrandovského mostu, řekl náměstek

Barrandovský most v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barrandovský most v Praze. | foto: ČTK

PRAHA Za několik let čeká pražskou dopravu nesmírně těžká zkouška. Zástupci hlavního města už plánují celkovou opravu klíčového silničního uzlu – Barrandovského mostu. V online rozhovoru se čtenáři serveru Lidovky.cz to řekl radní pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD).

Už nyní jde o bolestivé místo, kde se sbíhají dopravní proudy z Jižní spojky, městských tunelů a přetížené Strakonické. Když přišlo v online rozhovoru na přetřes řešení tamní už tak složité dopravní situace, přinesl náměstek pražské primátorky sdělení, ze kterého musí pražské i přespolní řidiče mrazit.

Barrandovský most v Praze.

„U Barrandovského mostu mám pro vás asi horší zprávu, než byste čekal. Během tří až čtyř let budeme muset zahájit komplexní rekonstrukci mostu, což způsobí zřejmě problémy v dopravě. Ale říkám otevřeně, že raději most opravíme, než aby se dostal do stavu, v jakém je Libeňský most,“ odpověděl Dolínek čtenáři s odkazem na havarijní stav mostu v Holešovicích.

Na další dotazy serveru Lidovky.cz však nechtěl délku oprav ani jejich rozsah v tuto chvíli upřesňovat. „Na to potřebujeme ještě několik měsíců příprav. Časový plán zatím nemám,“ reagoval radní pro dopravu.

Na jaká témata ještě čtenářům odpovídal?

Plán postavit metro D kvůli problémům s výkupy pozemků nejprve bez stanic

Nejsem naivní, naopak jsem přesvědčen, že metro D včetně stanic skutečně postavíme. Věřím tomu natolik, že jsem za to dal veřejně svou politickou hlavu na špalek.

Porovnání původního (vlevo) a aktuálního návrhu stanice Nemocnice Krč.
Podoba stanice Nemocnice Krč z roku 2014.

Architektonické soutěže na nové stanice metra

Tam, kde to můžeme udělat, již nyní architektonické soutěže vypisujeme. Pokud jde o prodloužení trasy metra A a část stanic chystané trasy D, tak tam již bylo v minulosti uděleno územní rozhodnutí na tehdejší projekt, pokud bychom jej chtěli zásadně měnit, museli bychom celý několikaletý proces absolvovat znovu. Ale udělali jsme kus práce i v rámci stávajícího návrhu a ten je nyní o mnoho lepší. Další vylepšení přinesou výtvarné soutěže.

Dopravní podnik se snaží na základě zadání mých předchůdců zejména šetřit. My se snažíme o změnu přístupu a dbát, samozřejmě ale v rámci rozumných nákladů, i o autentičnost. Příkladem je vypsání architektonických i výtvarných soutěží.

Ucpaná Praha

Letos jsem získal rekordní finanční částku na opravy chodníků a komunikací, takže je uzavírek hodně. Uvědomuji si, že způsobují dopravní komplikace, ale jsem přesvědčen, že opravovat musíme, protože Praha má v této oblasti obrovský vnitřní dluh z minulosti. Pokud bychom neopravovali, brzy by se nám to krutě vymstilo, hrozily by havarijní vztahy.

Městský okruh a pokračování tunelu Blanka

Městský okruh bude dostavovat Praha - již jsme zahájili proces výběru projektantů.

Pražský radní pro dopravu a náměstek primátorky Petr Dolínek z ČSSD.

Pražský radní pro dopravu a náměstek primátorky Petr Dolínek z ČSSD.

Blanka je úspěšný projekt, za rok komplexem projelo 30 milionů řidičů. Samozřejmě je třeba pokračovat, dostavět Městský okruh i další stavby jako třeba Radlickou radiálu. Pro pražskou dopravu je pak samozřejmě zásadní mít i Pražský okruh. Děláme ale i dílčí úpravy v problémových lokalitách.

Městská část Praha 9 pokračování Vysočanské radiály nepodporuje. Vedeme s nimi tedy v tomto směru diskusi. Ale mám pro vás dobrou zprávu, v oblasti přípravy Radlické radiály se nám daří velmi dobře za podpory městských částí Praha 5 a 13.

Vybudování Břevnovské radiály se nyní jeví jako neopodstatněné, území by zřejmě neuneslo takový dopravní tok. Nicméně situace se stále prověřuje.

Nové koleje pro tramvaje

Jsem rovněž zastáncem trati z Podbaby do ZOO a dále k Mazurské. Už se mi tuto trať povedlo ukotvit v návrhu budoucích tramvajových tratí a rovněž v územním plánu.

Plánuje se prodloužení tramvajové trati do Petrovic a Horních Měcholup.

Dokončení Pražského okruhu

Pražský okruh staví stát a my děláme maximum proto, aby zejména stavba č. 511, tedy propojka dálnic D1 a D11, mohla vzniknout co nejrychleji. V minulém týdnu jsem se také dohodl s panem premiérem Sobotkou na vzniku odborné skupiny na nejvyšší úrovni ve věci dostavby celého Pražského okruhu.

Všechny otázky a odpovědi NALEZNETE ZDE.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

5 osvědčených tipů pro hladší průběh porodu
5 osvědčených tipů pro hladší průběh porodu

Hladký a rychlý porod je snem každé nastávající maminky. Jak se na něj připravit, aby proběhl podle vašich představ? Vyzkoušejte rady našich...