26. července 2013 16:48 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Mercedes se vzepřel eurosměrnicím. Francie tak zakázala prodej nových vozů

Klimatizace v autě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Klimatizace v autě | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Francouzská vláda potvrdila, že nepovolí na svém trhu registraci nových vozů značky Mercedes, v jejichž klimatizacích se používá chladivo, které Evropská komise zakázala. Daimler přitom nový typ chladiva využívat nechce, protože je prý toxické. A zastání našla automobilka i u německé vlády.

Daimler odmítá přestat používat v klimatizaci nově prodávaných vozů dosavadní náplň R134a, jejíž užití od letošního ledna zakazuje směrnice EU.

Automobilka ve svých testech zjistila, že jediná schválená náhrada za dosud běžné chladivo může při srážce a vzplanutí uvolnit vysoce toxický fluorovodík, a způsobit tak cestujícím ve vozidle smrt.

Staré chladivo je osvědčené, hájí se Daimler

Páteční vyjádření francouzské vlády přišlo den poté, co francouzský soud Paříži nařídil, aby blokování prodeje vozů značky Mercedes přerušila. Ministerstvo životního prostředí přitom dostalo deset dní na rozhodnutí, zda chce registraci mercedesů nadále blokovat.

Daimler oznámil, že nesdílí názor francouzských úřadů. Úřady se odvolávají na evropskou směrnici, která jim umožňuje zastavit registraci nových vozů v extrémních případech, kdy vozidlo představuje významné riziko pro bezpečnost silničního provozu či vážně ohrožuje životní prostředí nebo veřejné zdraví.

ČTĚTE TAKÉ:

"Tento argument je zcela nepochopitelný a nelze ho v tomto případě použít, protože téměř všechny nové a starší vozy na evropských silnicích jsou vybavené osvědčeným a nezávadným chladivem R134a a budou jím vybaveny i nadále až do konce roku 2016," uvedl Daimler ve svém prohlášení.

Francouzské úřady blokují nové registrace sportovních vozů Mercedes SL a kompaktů třídy A a B, které byly vyrobeny po 12. červnu. Tyto automobily představují víc než polovinu prodeje značky v této zemi a asi dvě procenta globálního prodeje firmy.

Na tahu je Brusel

Německý ministr dopravy Peter Ramsauer vyzval Brusel, aby umožnil Daimleru nadále používat zakázané chladivo až do doby, dokud německý úřad pro motorová vozidla KBA neprovede v příštích týdnech analýzu testů bezpečnosti nového chladiva. Nicméně podle Francie bezpečnostní opatření EU umožňují evropským vládám zastavit prodej mercedesů, dokud Brusel nerozhodne o certifikaci.

Rozhodnutí Francie již zabránilo dodávce 4518 vozů Mercedes. Z tohot 2704 jich již bylo prodáno zákazníkům, kteří na ně čekají, napsala agentura Reuters.

Lidovky.cz, ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)