13. září 2011 10:45 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Merkelová mírní naděje, řecký bankrot odmítla

Německá kancléřka Angela Merkelová na obhlídce větrného parku Baltic 1. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá kancléřka Angela Merkelová na obhlídce větrného parku Baltic 1. | foto: Reuters

BERLÍN Německá kancléřka Angela Merkelová se distancovala od pondělního vyjádření vicekancléře a ministra hospodářství Philippa Röslera, který připustil řízený bankrot zadluženého Řecka, což způsobilo další propad akciových trhů.

Merkelová se v rozhovoru pro rozhlasovou stanici RBB vyslovila pro zabránění nekontrolovatelné platební neschopnosti Řecka za každou cenu a varovala před dalším znejišťováním trhů.

Ještě v pondělí přitom kancléřčin mluvčí sdělil, že šéfka vlády s názorem svého zástupce souhlasí. Dnes však Merkelová zdůraznila potřebu udržet eurozónu politicky pohromadě a zabránit domino efektu, který by pád Řecka mohl způsobit.

ČTĚTE TAKÉ:

"A proto by měl každý velmi pečlivě vážit svá slova," prohlásila Merkelová, aniž by Röslera přímo jmenovala. "Co nepotřebujeme je neklid na finančních trzích. Nejistoty jsou i beztak dost velké," dodala kancléřka.

Co řekl vicekancléř Rösler?

Rösler ve svém pondělním příspěvku pro deník Die Welt napsal, že kvůli stabilizaci eura "nesmí i krátkodobě existovat žádné zákazy nápadů. K nim se v případě nouze řadí také řízená insolvence Řecka, pokud k ní budou k dispozici nutné nástroje". Ústřední roli by v tom podle Röslera mohl sehrát Evropský fond finanční stability (EFSF), jehož nové nástroje by mohly zabránit řetězové reakci v eurozóně.

Vicekancléř také navrhl zavedení systému automatických sankcí za neplnění reforem, k nimž by mohlo patřit i časově omezené odebrání hlasovacího práva v Evropské unii pro rozpočtové hříšníky.

Do Röslera se pustila i německá opozice, která ho obvinila, že svým vyjádřením přilil dalšího oleje do ohně současné krize v eurozóně. Podle německých médií dnešní kritika Merkelové ukazuje velké rozpory uvnitř berlínské koalice.

Lidovky.cz, ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.