Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Měsíc po otevření tunelu: Praha reklamuje první kabel v Blance

Představitelé Prahy přestřižením pásky otevřeli 19. září na pražské Letné tunel... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Představitelé Prahy přestřižením pásky otevřeli 19. září na pražské Letné tunel... | foto: ČTK

PRAHA Zatímco řidiči okukují nejmodernější tunel v Česku, pražští úředníci už řeší první reklamaci. Jen měsíc po otevření Blanky se objevila závada na kabelovém vedení – v poslední době nejdiskutovanější technické součásti komplexu. Závady našli zástupci Prahy už dříve, ty však technici odstranili ještě před otevřením stavby.

Tunel kvůli vadě nestojí. Nicméně nedávné problémy s desítkami kilometrů poničených kabelů, které bylo nutné před otevřením vyměnit, dávají této patálii ironickou příchuť.

„Reklamujeme první kabel. Není nějak zásadní, ale už probíhá klasické reklamační řízení,“ řekl serveru Lidovky.cz náměstek pražské primátorky Petr Dolínek z ČSSD. Zároveň poukazuje na to, že magistrátní Odbor strategických investic se detailům provozu Blanky – včetně nedostatků - nyní intenzivně věnuje.

Instalaci kabelů, které zajišťují přívod elektřiny například pro dopravní značení, zaštiťovala společnost ČKD Praha DIZ. Její zástupci se však k jednotlivostem nyní vyjadřovat nebudou.

„Chceme všechny tyto věci nejprve projednat, a proto se zatím nebudeme konkrétněji vyjadřovat k dílčím informacím,“ podotkl mluvčí ČKD Karel Samec.

Technologická firma vyzvala ve středu Prahu ke smírčímu řízení, v němž chce s politiky a úředníky řešit mimo jiné vyplacení 600 milionů korun, které si za práce na stavbě nárokuje. Zároveň budou její lidé zřejmě muset vysvětlovat některé nepříjemné věci, na něž poukazují znalecké posudky, které drží v ruce politici.

Kabel omotaný leukoplastí

Jejich součástí je mimo jiné nelichotivá fotodokumentace. Týká se údajně nešetrného a nedbalého zacházení s kabely. Na existenci těchto snímků upozornily na konci července Lidové noviny. S tím, že jde o zhruba dvě desítky fotografií.

Nyní o nich otevřeně promluvil i radní Petr Dolínek.

„Máme například fotografii kabelu v průchodce, který byl vytažený. Někdo vzal poklop, kabel přirazil a zlomil ho. Dnes už je vyměněný. Takové věci existují, v posudcích je máme,“ popsal Dolínek pro Lidovky.cz. A to není vše:

„Byly tam kabely omotané jen leukoplastí místo toho, aby byly nějak normálně zakončené. Také kabely napojené do různých skříněk, gumové zacpávky byly povytažené, takže se tam mohla dostat vlhkost. To vše máme zdokumentované a budeme s tím pracovat,“ dodal Petr Dolínek.

Zmíněné vadné kabely už v Blance nejsou, technologové je vyměnili.

I v tomto případě platí rozhodnutí dodavatele technologií ČKD Praha DIZ se zatím k jednotlivým věcem nevyjadřovat. Nicméně je pravděpodobné, že při vyjednáváních a případných soudních sporech může tato dokumentace sloužit jako důkazní materiál. I proto pražští radní posudky zatím zveřejňovat nebudou.

“Veškeré zjištěné závady byly vždy uvedeny v protokolech z kontrolních dnů a byla zadána nápravná opatření. Bez uvedení konkrétních případů, ze kdy a odkud fotky zmiňované panem náměstkem pocházejí, se nemůžeme blížeji vyjádřit,“ uvedl Pavel Kočiš, mluvčí správce stavby, firmy IDS.

Tvrdí, že stavební dohled kabely velmi pečlivě sledoval a k jejich kontrole se konaly i speciální kontrolní dny.

„Je pravděpodobné, že fotky, které pan náměstek zmiňoval, pocházejí ze znaleckého posudku, který měl právě tyto nedostatky odhalit, a kabely byly proto ponechány v nálezovém stavu,” dodal mluvčí Kočiš.

50 kilometrů problémů

V tunelovém komplexu Blanka vyměnila firma více než padesát kilometrů kabelů v chodníkových chráničkách. V minulosti je údajně poškodily přívalové deště.

Nyní budou zástupci magistrátu a ČKD řešit proplacení sporných faktur, případně to, kdo poničení kabelů zavinil.

Právě vynucená výměna elektrického vedení zpozdila otevření komplexu zhruba o půl roku.

Šestikilometrový tunel byl zprovozněn po osmi letech budování a se čtyřletým...
Představitelé Prahy přestřižením pásky otevřeli 19. září na pražské Letné tunel...
Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!