Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Z metra A Muzeum se v jednom směru nesvezete půl roku. Uzavřený bude i výstup k Andělu

Nástupiště metra na zastávce Muzeum. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nástupiště metra na zastávce Muzeum. | foto: ČTK

PRAHA Českou metropoli čeká drsné výlukové léto, které pocítí až stovky tisíc Pražanů, dojíždějících zaměstnanců i turistů. Nejvíce problémů přinesou uzavírky v metru, kterých bude hned několik a týkají se nejzatíženějších dopravních bodů v Praze. Patrně nejhorší bude omezení na přestupní stanici Muzeum, kde se bude na lince A téměř půl roku opravovat nástupiště ve směru Depo Hostivař a vlaky tudy budou jen projíždět.

Lidé z dopravního podniku tam budou pracovat podle odhadů až do poloviny prosince. Jde přitom o velmi vytíženou stanici - jen na lince A projde stanicí přes 100 tisíc lidí denně. Navíc se nachází v centru města a patří mezi nejvyhledávanější mezi zahraničními turisty.

Velmi nepříjemné bude kvůli opravě eskalátorů také uzavření výstupu ze stanice Anděl ve směru ke stejnojmenné křižovatce a tamnímu obchodnímu centru. Začne v srpnu a trvat bude devět měsíců. Oprava pohyblivých schodů vyjde na 225 milionů korun.

Vystupovat tímto směrem bude možné jen výtahem přednostně určeným pro vozíčkáře či rodiče s kočárky, ten však nemůže kapacitně stačit. Druhou možností výstupu ze stanice Anděl je druhý vestibul Na Knížecí, který je však poměrně vzdálený.

Tramvaj č. 9 pokrývá trasu od hotelu Golf až po zastávku Spojovací. Snímek je z...

Pražská křižovatka Anděl.

A to není zdaleka vše: na více než týden se pro pasažéry zcela uzavře i linka C mezi stanicemi Florenc a Pražského povstání. Uzavírky postihne také několik důležitých tramvajových tratí.

V terénu by mělo být sto informátorů, kteří budou lidem vysvětlovat, kudy se nejlépe dostanou do cíle. Doplní tak informační plakáty a cedule, které by měly viset všude na zastávkách či ve vozech hromadné dopravy. Bude to potřeba: hlavně ve stanici Muzeum na lince A – kde se pohybuje řada návštěvníků Prahy – můžou nastat velké zmatky.

V této stanici bude zcela uzavřené nástupiště, z něhož lidé odjíždějí ve směru Náměstí Míru, Skalka a konečná Depo Hostivař. A to na pět měsíců.

„Pro jízdu do stanice Muzeum ve směru od Nemocnice Motol je třeba dojet až do stanice Náměstí Míru a následně přestoupit na vlak v opačném směru. K odjezdu ze stanice Muzeum směrem na Depo Hostivař využijte vlak směr Nemocnice Motol a ve stanici Můstek přestupte do vlaku na opačné straně nástupiště,“ vysvětluje mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková. Náklady jsou předběžně 120 milionů korun.

Upozornění na uzavírku metra A.

O něco kratší uzavírka čeká kvůli výše zmíněné opravě trati nejvytíženější pražskou linku C.

Od 1. do 9. července bude obousměrně mimo provoz mezi terminály Florenc a Pražského povstání. To znamená, že nebude možné nastupovat ani vystupovat v tak frekventovaných stanicích, jako je Hlavní nádraží, Muzeum nebo I. P. Pavlova.

METRO

  • Linka A. Uzavření nástupiště pro směr Depo Hostivař od 11. 7. – 11. 12.
  • Linka B. Uzavření výstupu ke křižovatce Anděl od srpna do dubna 2018.
  • Linka C. oboustranná výluka Florenc – Pražského povstání, 1. – 9. 7.

Přes den bude jako částečná náhrada jezdit náhradní autobusová doprava XC v trase Florenc – Hlavní nádraží – Muzeum – I. P. Pavlova – Vyšehrad – Pražského povstání. „Zvyšuje se také kapacita tramvajové linky 6, na kterou jsou nasazovány dvouvozové soupravy. Všechny spoje linky 17 jsou provozovány v celé trase (Levského – Kobylisy),“ doplňuje mluvčí Řehková.

Nepříjemné budou také rekonstrukce tramvajových tras. Nejdéle z nich bude trvat oprava na severu hlavního města mezi zastávkami Březiněvská a Vozovna Kobylisy – od začátku července do září, celé dva měsíce. Změny se citelné dotknou mimo jiné linek 17 a 24.

Nástupiště metra na zastávce Muzeum.

Nástupiště metra na zastávce Muzeum.

Od 1. 7. až do 9. 8. budou trvat práce na opravě kanalizace na poměrně vytížené trase mezi Morání a Albertovem. „Linky 14, 18, 24, 93 a 95 jsou v úseku Moráň – Albertov odkloněny přes zastávky Palackého náměstí a Výtoň. Náhradní doprava není zavedena,“ popisuje mluvčí Řehková.

Od září pak na tuto výluku naváže další, o níž už Lidovky.cz informovaly na jaře. Půjde o úsek Výtoň – Albertov – Otakarova.

Trať je tam rozbitá, panely s kolejemi jsou místy propadlé – oprava je nevyhnutelná. Začne se 2. září a skončí podle plánu 9. prosince.

Tato kilometr a půl dlouhá cesta spojující centrum Prahy s Pankrácí, Michlí či Vršovicemi představuje velmi důležitou tepnu pražské hromadné dopravy. Kromě čtyř stálých linek tímto úsekem hlavně ráno a večer projíždí řada dalších tramvají „ustájených“ v nedaleké Vozovně Pankrác.

TRAMVAJE

  • Březiněveská – Vozovna Kobylisy

1. 7. až 1. 9.

  • Moráň – Albertov

1. 7. až 9. 8.

  • Strossmayerovo náměstí – Hradčanská

1. 7. až 10. 7.

  • Strossmayerovo náměstí – Vltavská

9. 8. až 2. 9.

  • Sokolovská - Na Žertvách

10. 7. až 1. 8.

  • Olšanské náměstí – Nákladové nádraží Žižkov a Ohrada – Spojovací

1. 7. až 5. 7.

  • Nákladové nádraží Žižkov – Biskupcova

5. 7. až 10. 7.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!