3. září 2010 16:37 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Metro pojede poprvé o hodinu déle. Vídeňané se nám ale mohou jen smát

metro - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy metro - ilustrační foto | foto: František VlčekLidové noviny

PRAHA/VÍDEŇ V noci na sobotu budou moci cestující poprvé využít prodlouženého víkendového provozu pražského metra a návazných spojů. Metro bude na všech třech trasách jezdit o 50 až 60 minut déle. Přestože změna Pražanům a navštěvníkům metropole usnadní víkendové flámy, Vídeňanům mohou jen závidět. Rakouská metropole totiž dnes nasazuje obdobnou změnu - metro tam však bude o víkendech jezdit celou noc.

Pražský dopravní podnik již dříve uvedl, že prodloužení provozu ho bude stát asi 37 milionů korun ročně. Podle Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP) je to poprvé od zahájení provozu metra v hlavním městě, co bude pravidelně zkracována noční odstávka podzemní dráhy.

Co se v metru změní?

Nejvíce, o celou hodinu, se prodlouží provoz na trase A, která je nejkratší linkou pražské podzemky. Zatímco dosud vyjížděl poslední spoj ze stanice Dejvická o půlnoci, nově vyrazí v jednu hodinu v noci. Stejně tak v opačném směru vyjede o víkendech poslední souprava ve stanici Depo Hostivař místo současných tří minut po půlnoci v 1:03.

Na ostatních trasách budou vlaky jezdit o 50 minut déle. Poslední vlak ze stanice Zličín vyrazí nově v 0:50, z Černého Mostu v 0:55, z Letňan a z Hájů shodně v 0:54. Na metro budou navazovat denní tramvajové a autobusové linky. Jejich noční provoz tak bude začínat rovněž zhruba o hodinu později. Prodloužený provoz bude platit vždy pro noci z pátku na sobotu a ze soboty na neděli.

Peníze navíc, které si prodloužení provozu vyžádá, zaplatí hlavní město. "Máme potvrzeno, že peníze budou," řekl již dříve ředitel DPP Martin Dvořák.

Praha letos původně uvažovala o omezení rozsahu MHD. Materiál, který navrhoval od března omezení desítek spojů včetně nočního provozu metra, vyvolal vlnu kritiky. Město nakonec od tohoto záměru ustoupilo.

Ve Vídni celou noc
Ani obyvatelé a návštěvníci Vídně, kteří se zdrží v baru nebo se jen chtějí toulat nočními ulicemi, už nemusejí mít obavy z toho, jak se po půlnoci dostanou domů. Metro v rakouském hlavním městě totiž ode dneška začíná jezdit o víkendech a před svátky přes celou noc. Interval činí 15 minut. Vídeňské kluby se zavedení nočního provozu chystají oslavit velkou party.

Noční provoz metra Vídeňané schválili letos v únoru v referendu. Přálo si ho 54 procent lidí, kteří přišli hlasovat. Náklady na zavedení víkendového non stop provozu metra uhradí město. Pohybují se ročně kolem 5,1 milionu eur (asi 126 milionů Kč).


"S jízdním řádem metra a nočních autobusů zajistíme v noci dopravu 96 procentům vídeňských obyvatel a zlepšíme výrazně mobilitu o víkendech v nočních hodinách," uvedl šéf vídeňského dopravního podniku Günter Steinbauer. Počítá s tím, že se v noci počet cestujících zdvojnásobí.

Návodné otázky?
Nápad na zavedení provozu metra ale od počátku nadšení nebudil. Kritici poukazovali mimo jiné na to, že otázky na hlasovacím lístku v referendu jsou formulovány tak, že navádějí k žádané odpovědi.

Zavedení nočního provozu se chystají oslavit vídeňské bary a kluby. Na noc z pátku na sobotu nachystaly party s názvem Nightride neboli Noční jízda, která začne ve 21:00. Do akce se zapojilo celkem 35 podniků. Vstup do nich bude zdarma, stačí si jen na internetu na stránkách www.24stundenwien.at vytisknout vstupenku. Ta poslouží v první noc provozu také jako jízdenka.

Dosavadní síť nočních autobusů se přes týden nezmění. Dál budou jezdit po půl hodinách jako dosud, a to po 0:30 po uzavření metra. O víkendech se ale některé noční spoje, které kopírovaly dráhu metra, vypouštějí. Jezdit tak bude celkem 17 nočních linek a sedm mikrobusů.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!