Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Metro spouští unikátní protiteroristický štít. Udivuje i experty z USA

Pražské metro. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražské metro. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Z pražského metra se zřejmě už brzy stane nejlépe chráněná podzemní dráha světa. Tým specialistů totiž spouští unikátní systém protiteroristické ochrany, založený na supercitlivých čidlech, schopných zachytit nebezpečnou koncentraci chemických látek. Informoval o tom deník MF Dnes.

Systém se podle deníku připravoval přes pět let. Díky čidlům v tunelech dokáže rozpoznat sebemenší únik nebezpečných chemických látek, okamžitě vyhodnotit jejich koncentraci a bleskově varovat ostrahu a policii.

Čidla jsou podle informací MF Dnes velmi citlivá, a dokáží počítat i se specifickým prouděním vzduchu v tunelech. Právě svou přesností a spolehlivostí udivují podle deníku i odborníky z USA, kteří vybavují tamní metra podobnými systémy.

Podívejte se na video s výbuchem speciálního koše:

Systém operátorům okamžitě aktivuje připravený software, který spouští varovná hlášení, zakáže vlakům zastavovat ve stanici nebo rozjede všechny eskalátory směrem ven z vestibulu.

Podrobnosti o zařízení však magistrát i dopravní podnik z pochopitelných důvodů tají. Systém za desítky milionů by měl začít plně fungovat 1. června.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!