13. května 2010 11:53 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Metro spouští unikátní protiteroristický štít. Udivuje i experty z USA

Pražské metro. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražské metro. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Z pražského metra se zřejmě už brzy stane nejlépe chráněná podzemní dráha světa. Tým specialistů totiž spouští unikátní systém protiteroristické ochrany, založený na supercitlivých čidlech, schopných zachytit nebezpečnou koncentraci chemických látek. Informoval o tom deník MF Dnes.

Systém se podle deníku připravoval přes pět let. Díky čidlům v tunelech dokáže rozpoznat sebemenší únik nebezpečných chemických látek, okamžitě vyhodnotit jejich koncentraci a bleskově varovat ostrahu a policii.

Čidla jsou podle informací MF Dnes velmi citlivá, a dokáží počítat i se specifickým prouděním vzduchu v tunelech. Právě svou přesností a spolehlivostí udivují podle deníku i odborníky z USA, kteří vybavují tamní metra podobnými systémy.

Podívejte se na video s výbuchem speciálního koše:

Systém operátorům okamžitě aktivuje připravený software, který spouští varovná hlášení, zakáže vlakům zastavovat ve stanici nebo rozjede všechny eskalátory směrem ven z vestibulu.

Podrobnosti o zařízení však magistrát i dopravní podnik z pochopitelných důvodů tají. Systém za desítky milionů by měl začít plně fungovat 1. června.

nevJan Nevyhoštěný

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!