Čtvrtek 13. května 2021svátek má Servác 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Metrostav píše Praze. Předáme vám Blanku, hlídejte si ji sami. Za miliony

Zabedněný tunel Blanka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zabedněný tunel Blanka. | foto: ČTK

PRAHA Na konci září odejdou pracovníci Metrostavu ze stavenišť tunelu Blanka. Dopředu dala firma najevo, že nehodlá objekt, kde ještě pracují technologové z ČKD, hlídat a platit její pojištění. Praze tak vzniknou další milionové náklady na stavbu, která se podle všeho otevře až v dubnu příštího roku.

Na začátku srpna přišel na pražský magistrát dopis z Metrostavu, který říká, že stavební firma 29. září předá hlavnímu městu tunel Blanka. Zároveň ale upozorňuje na to, že její lidé už nebudou objekt hlídat. A také na to, že Blanka už nebude pojištěná.

Jinými slovy: problematická stavba bude ještě dražší. Nynější odhady pracují s celkovou sumou 36,9 miliardy korun. Další hlídání, větrání či pojištění bude do dubnového otevření stát podle hrubých propočtů minimálně desítky milionů korun navíc.

„Od 30. 9. bude dílo pojištěno po dobu dvanácti měsíců jen pro případ vzniku škody v průběhu odstraňování závad v záruční době. K témuž dni bude ukončena ostraha stavby, bude demontováno oplocení a budou likvidovány technické prostředky zabezpečující ostrahu a vstup na stavbu,“ stojí v dopise, který mají Lidovky.cz k dispozici.

Metrostav odstraní také zařízení staveniště. Zůstane pouze to, které bude nezbytné pro zkušební provoz tunelu a umožnění zbývajících prací, které ještě neskončily.

DĚNÍ KOLEM BLANKY

  • Metrostav přerušil 7. prosince 2013 práce, protože mu magistrát dlužil přes 2,1 miliardy. Praha poté řekla, že smlouva je od začátku neplatná, nikdy ji totiž neprojednala rada a zastupitelstvo.

  • Arbitráž začala 10. ledna 2014

  • Rozhodčí soud v dubnu rozhodl, že Metrostav musí své práce dokončit do pěti měsíců. Praze soud uložil zaplatit stavbařům přes čtyři miliardy korun.

  • Metrostav na konci dubna obnovil práce na tunelu.

  • 10. září bude pokračovat jednání arbitrážního soudu, který bude řešit další nezaplacené faktury, mimo jiné za stavbu Trojského mostu přes Vltavu, který je součástí tunelového komplexu.

„Součástí naší ceny je hlídání, větrání či osvětlování stavby. Deklarujeme, že tyto náklady dál nést nemůžeme,“ potvrdil Lidovkám.cz postoj Metrostavu jeho mluvčí František Polák. Dodal, že některé zábrany nechá firma na svém místě – například na Letné zůstane oplocení vjezdů do garáží.

Tunel Blanka už jednou “opuštěný“ byl. A sice v období mezi prosincem a dubnem letošního roku, kdy Metrostav a Praha čekaly na rozhodnutí arbitrážního soudu, který měl rozhodnout o oprávněnosti miliardových plateb pro tuto stavební firmu. Pražští politici tehdy odhadovali, že částečná konzervace stavby může stát 80 až 100 milionů měsíčně.

Prohlídková trasa začínala na rampě tunelů v ulici Svatovítská u Vítězného náměstí v Praze 6-Dejvicích

V tuto chvíli ale ani město ani Metrostav přesně neví, jak vysoké náklady skutečně vznikly a kdo je zaplatí. Peníze za hlídání, svícení či větrání budou podle všeho řešit další soudní jednání.

Pražští radní zatím převzetí Blanky a s ním spojené náklady za akutní problém nepovažují, byť připouští, že je zástupci Metrostavu skutečně oslovili a před dodatečnými náklady varovali.

„Budeme s Metrostavem dál jednat, ten dopis byl podle mě iniciační,“ řekl pražský radní pro dopravu Jiří Nouza (TOP 09). Politik připustil, že bude chtít, aby Metrostav dál servis pro Blanku zajišťoval, je to podle něj logické řešení.

Technologové se zpozdí

Do dubnového otevření komplexu Blanka – nejdelšího městského tunelu v Evropě – zbývá sedm měsíců. Do té doby musí svoji práci dokončit technologové z firmy ČKD Praha DIZ, kteří mají na starosti například vzduchotechniku. Už v červnu deklarovali, že svoji práci nestihnou dodělat před říjnovými komunálními volbami.

Dokončení prací od ČKD je podmínkou pro některé poslední práce Metrostavu, jde například o položení podlah v garážích, kde je nejprve nutné dodělat technologickou část.

PSALI JSME:

"Dlouhodobě jsem upozorňoval na to, že dochází ke zpoždění při montování technologických prvků stavby. Město pod vedením TOP 09 tento problém ignorovalo a firma, která má montáž na starost, dostala zadání prací s půlročním skluzem. To je ten důvod, proč se Pražané dočkají otevření tunelu Blanka až v roce 2015,“ tvrdí bývalý primátor Bohuslav Svoboda z ODS.

Ten tvrdí, že hlídání stavby vyjde odhadem na miliony korun a dodatečné pojištění stavby dokonce na desítky milionů.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...