11. dubna 2011 16:37 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Mezi Českem a Polskem budou svištět rychlovlaky

Pendolino - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pendolino - ilustrační foto | foto: Lidové noviny

VARŠAVA Cesta vlakem z Česka do Polska se může v budoucnosti výrazně zkrátit. Mezi oběma zeměmi by měly začít jezdit rychlovlaky, napsal polský list Rzeczpospolita. Podle deníku se na spolupráci ve věci propojení železniční sítě pro rychlovlaky dohodlo polské ministerstvo infrastruktury s českým ministerstvem dopravy.

Rychlovlaky by měly jezdit z Varšavy do Vratislavi a dál do Prahy a z Katovic přes Ostravu a Brno dále na Vídeň. Během tří měsíců vznikne pracovní skupina, která se bude zabývat přípravami propojení, napsala Rzeczpospolita.

V současnosti cesta vlakem z Varšavy do Prahy podle informací Polských státních drah trvá nejméně osm a půl hodiny, obě města dělí asi 850 kilometrů. Polsko je jednou z mála evropských zemí, kde ještě nejezdí rychlovlaky.

Polsko se rychlovlaků dočká za osm let
První soupravy, jezdící rychlostí okolo 250 kilometrů za hodinu, se podle plánů mají na polských kolejích objevit za osm let. V první fázi má jedna trať propojit Varšavu s Poznaní a druhá Varšavu s Vratislaví přes Lodž.

V Česku provozují České dráhy jako rychlovlaky soupravy pendolino, do pravidelného provozu je nasadily koncem roku 2005. V současnosti tyto vlaky jezdí mezi Prahou, Ostravou a Třincem a mezi Prahou, Brnem a Bratislavou.

Lidovky.cz, ČTK