5. dubna 2012 10:01 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

České dráhy bojují s Cargem o registrační známku, chtějí 95 milionů

lokomotiva v barvách ČD Cargo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy lokomotiva v barvách ČD Cargo | foto: ČD Cargo

PRAHA České dráhy začaly od dceřiné společnosti ČD Cargo požadovat 95 milionů korun ročně za pronájem jejich ochranné známky.

Šéf ČD Cargo Gustav Slamečka ale peníze zaplatit nechce. Tímto krokem se totiž údajně šéf ČD Petr Žaluda snaží dostat z ČD Cargo více peněz, protože dceřiná společnost kvůli ztrátám v minulých letech dosud nevyplatila žádnou dividendu. Podle původních plánů přitom měla vylepšovat hospodaření ČD stamiliony korun. Informaci přinesl deník MF Dnes.

Kdo má právo na ochrannou známku
Ochrannou známku má v účetnictví zanesenou ČD Cargo v hodnotě 3,6 milionu Kč, u Úřadu průmyslového vlastnictví ji ale mají zapsanou České dráhy. "Nechali jsme si udělat právní rozbor, podle kterého byla ochranná známka převedena na nás už při založení firmy. Je tedy vyloučeno, abychom za ni platili Českým drahám. To by mimo jiné bylo i porušení práva s možnými trestně-právními důsledky," řekl Slamečka.

ČTĚTE TAKÉ

Dráhy naopak tvrdí, že je známka jejich. "Bez řádné licenční smlouvy, tedy bez souhlasu vlastníka ochranných známek, je nemůže nikdo užívat, jinak je právně odpovědný za neoprávněné užití," sdělil mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. Navíc dodal, že částka 95 milionů korun je výsledkem ekonomického posouzení.

Podle deníku se dráhy pokusily peníze podobným způsobem získat již před rokem, kdy společnosti ČD Cargo šéfoval Jiří Vodička. Ten byl nakonec odvolán. Firma si ale na případnou platbu vytvořila v účetnictví rezervu.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!