Středa 8. července 2020svátek má Nora 18 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Miliardy na nové dálnice paradoxně zaplatí Lesy

Totální těžba dřeva je nejvážnějším problémem pro chudší horské lesy. Ty totiž nedostatkem živin trpí nejvíce. Les pak sníží produkci dřeva a hlavně bude mnohem náchylnější ke všem možným chorobám a škůdcům.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Totální těžba dřeva je nejvážnějším problémem pro chudší horské lesy. Ty totiž nedostatkem živin trpí nejvíce. Les pak sníží produkci dřeva a hlavně bude mnohem náchylnější ke všem možným chorobám a škůdcům. | foto: ČTK

PRAHA Ministerstvo dopravy si chce půjčit na stavbu dálnic asi deset miliard korun, které leží na účtech státní firmy Lesy ČR. Dalších 29 miliard korun na dopravní výstavbu by stát mohl získat odkladem placení stavebním firmám.

Uvedla to Česká televize. Ministerstvo tak chce získat peníze hlavně pro roky 2013 a 2014, kdy by se kvůli rozpočtovým úsporám měly státní výdaje na výstavbu dálnic výrazně ztenčit. Návrh musí schválit vláda.

"S ohledem na to, že v rozpočtovém výhledu jsou právě léta 2013 a zejména 2014 tím nejhorším, tak si myslím, že tyto finanční prostředky by velmi výrazně mohly pomoci," řekl ČT ministr dopravy Pavel Dobeš (VV).

ČTĚTE TAKÉ:

 Peníze by pak ministerstvo dopravy Lesům ČR vrátilo až po roce 2020. Odložené platby stavebním firmám by stát splácel dodatečně z výnosů z mýtného. Dobeš ČT řekl, že by chtěl navrhovaný model financování výstavby dálnic spustit ještě letos.

Stavební firmy jsou plánu nakloněny, nemají totiž mnoho zakázek, protože za poslední dva roky nebyla zahájena žádná velká dopravní stavba, pouze se dokončovaly rozestavěné. Kladně se k plánu ministerstva pro ČT vyjádřili generální ředitelé stavební společnosti Skanska Dan Ťok i firmy Metrostav Pavel Pilát.

Dočkají se D3, R35 a obchvat Prahy

Takto získané peníze by podle televize mohly jít přednostně na budování dálnice D3 do jižních Čech, rychlostní silnice R35 mezi Hradcem Králové a Mohelnicí, což by odlehčilo dálnici D1, a také na stavbu další části dálničního obchvatu Prahy.

Výdaje státu na výstavbu dálnic v posledních letech výrazně klesaly. V roce 2010 to bylo ještě 96 miliard korun, letos to má být stejně jako loni o třicet miliard méně. V roce 2013 se předpokládají výdaje 60 miliard a o rok později už jen 46 miliard korun. V Česku přitom zbývá dostavět zhruba tisíc kilometrů dálnic.

Peníze pro výstavbu české dálniční sítě hledá i premiér Petr Nečas (ODS). Dnes zveřejnil záměr přesunout celkem 32 miliard korun z operačních programů, které mají s čerpáním z EU problémy, do jiných programů, které by lépe podpořily výkon české ekonomiky. Podle plánu vlády by z těchto peněz mohlo jít 15 miliard korun do operačního programu Doprava, z něhož EU spolufinancuje výstavbu důležitých silnic a železnic.

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR NÁKUPČÍ s NJ a AJ PRAHA

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 36 000 Kč