16. ledna 2012 10:02 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Miliony za obrazovky v metru míří ke Kmeťově firmě

Pražské metro ovládli cestující bez kalhot | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražské metro ovládli cestující bez kalhot | foto: ČTK

PRAHA Pražský dopravní podnik (DPP) platí milionové licenční poplatky za obrazovky na stěnách pražského metra. Majitelem patentu a příjemcem peněz je firma Bitmedia, jejímž předsedou představenstva je právník Peter Kmeť.

Informovaly o tom Hospodářské noviny. Kmeť figuruje i v dalších firmách, se kterými DPP uzavřely podezřelé smlouvy. Bitmedia podle dostupných údajů vznikla v roce 2007, tedy v době, kdy byly velkoplošné obrazovky v metru pro nerentabilitu zhasnuté.

ČTĚTE TAKÉ:

Firma ale získala od jejich předchozího provozovatele patent, v účetnictví vedený v ceně 30 milionů korun, a zhruba ve stejné době se DPP rozhodl, že bude obrazovky provozovat sám. Obě firmy následně vyjednaly výši licenčních poplatků.

Nejprve bylo uhrazeno "vyrovnání" bezmála 1,5 milionu korun. "Je to vypořádaná věc," řekla HN mluvčí DPP Ilona Vysoudilová. Dodala, ale, že se dále platí licenční poplatky. Jejich výši však DPP podle HN odmítá sdělit.

Bitmedia má akcie na majitele. Třetinu akcií měla v době valné hromady v držení kancelář Šachta & Partners jakožto zástupce akcionáře z Britských Pananských ostrovů, zjistil deník. "To působí jako další účelová transakce, jak vyvádět peníze z dopravního podniku," řekl HN Stanislav Beránek, vedoucí české pobočky Transparency International, která se snaží vazby kolem Kmetě rozplétat.

Podezřelé je hlavně zmíněné personální obsazení, které se v různých obměnách vyskytuje prakticky u všech firem spojovaných s takzvanými "pražskými kmotry". Peníze ze zakázek pro státní podniky posílají tyto firmy svým zámořským akcionářům.

DPP platí firmě Bitmedia také za pronájem drátěných stojanů na reklamní
letáky u vstupu do stanic metra. Podle výroční zprávy Bitmedia v roce 2009 inkasovala 24 milionů korun za čtyři projekty, z nichž minimálně dva byly pro DPP. Novější údaje nejsou v obchodním rejstříku k dispozici, uvedly HN.

Firma Bitmedia má podle HN dva zaměstnance a nedohledatelný kontakt. V představenstvu firmy je také za advokátní kancelář Šachta & Partners Jana Šádková, která zároveň figuruje ve firmě, která pro DPP zajišťuje SMS jízdenky.

Kmeťovo jméno i kancelář Šachta & Partners se vyskytují například v kauze údajného vyvádění peněz na Britské Panenské ostrovy z dodávek jízdenek pro pražské MHD od firmy Neograph. Česká televize na konci roku uvedla, že Kmeťova společnost Alseda dostala od dopravce milionovou zakázku na poradenství, zda má v metru postavit turnikety.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz