Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava -1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Zpoždění či špatná domluva s bulharskými strojvedoucími. České úřady řeší problémy vlaků Arrivy

Vlaková souprava společnosti Arriva. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlaková souprava společnosti Arriva. | foto: ArrivaMAFRA

Praha Ministerstvo dopravy a Drážní úřad se zabývají problémy u rychlíkových linek, které nově provozuje společnost Arriva. Na twitteru to v pátek uvedl ministr Vladimír Kremlík (za ANO) a dodal, že chce nápravu chyb.

Strojvedoucí této firmy od poloviny prosince, kdy začal platit nový jízdní řad, dvakrát nerespektovali návěstidlo s příkazem zastavit, některé spoje Arrivy mají zpoždění v desítkách minut a výpravčí si opakovaně stěžovali na to, že se nemohou domluvit se strojvedoucími z ciziny, napsal v pátek na server iDNES.cz.

Arriva nově jezdí na linkách Praha-Tanvald, Kolín-Nový Bor, Praha-Rakovník a Praha-Písek-České Budějovice. Spoje na rychlíkových linkách objednává ministerstvo dopravy. „Problémy u rychlíkových linek, které jsou nově provozovány společností Arriva, důkladně posuzujeme, a to i ve spolupráci s Drážním úřadem. Budu důrazně požadovat nápravu zjištěných nedostatků,“ napsal Kremlík.

27.prosince 2019 v 19:27, příspěvek archivován: 27.prosince 2019 v 22:05

Problémy u rychlíkových linek, které jsou nově provozovány společností Arriva, důkladně posuzujeme, a to i ve spolupráci s Drážním úřadem. Budu důrazně požadovat nápravu zjištěných nedostatků, aby byl zajištěn maximální komfort a bezpečí pro cestující. https://t.co/M7CyCzOkHo

Server iDNES.cz uvedl, že kontroloři z Drážního úřadu se chtějí zaměřit primárně na Arrivu, i když problémy při zahájení provozu měli také další dopravci. „Před několika dny jsme dopravci Arriva poslali dopis týkající se problematiky jejich strojvedoucích, ale i obecně zajištění bezpečnosti drážního provozu. V nejbližších dnech očekáváme jejich odpověď,“ řekl Mladé frontě Dnes (MfD) ředitel Drážního úřadu Jiří Kolář. 

Podle serveru jde o první krok k tomu, aby státní úřad mohl začít přezkušovat, zda mají všichni provozní zaměstnanci Arrivy dostatečné znalosti a schopnosti k provozu drážní dopravy v Česku.

Prověřování takzvané odborné způsobilosti se bude zřejmě týkat především čtveřice strojvedoucích z Bulharska. Přestože prošli bez problémů přezkoušením u dopravce z českých předpisů a prokázali potřebnou jazykovou znalost na úrovni B1, výpravčí při komunikaci s nimi opakovaně upozorňovali na jazykovou bariéru, píše server.

Generální ředitel Arriva Transport Daniel Adamka zaměstnance brání. „Umí česky. Jsou to lidé, kteří jezdili 20 let v Bulharsku a profesi zvládají stokrát lépe než někteří naši strojvedoucí,“ uvedl.

Prošetřování Arrivy si u Drážního úřadu vymínila Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). „Dvacátého prosince od nás odešel podnět vůči Arrivě, kde bylo vypíchnuto několik případů nepřímého ohrožení bezpečnosti provozu,“ cituje server mluvčího SŽDC Marka Illiaše. SŽDC také vydala pokyn, aby dispečeři namátkově prověřovali, zda strojvedoucí zvládají základní komunikaci v českém jazyce.

Arriva, která je dceřinou firmou německých drah Deutsche Bahn, od nového jízdního řádu provozuje dopravu také na některých regionálních linkách v Libereckém a Zlínském kraji. Zlínský kraj kvůli zpožděním vlaků a problémům odbavovacího systému zvažoval, že Arrivě uloží pokutu.

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Vlaková souprava společnosti Arriva. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Vlaková souprava společnosti Arriva. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vlaková souprava společnosti Arriva. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

OVĚŘENO: Jak udělat fotku do rodinného alba, aby vypadala jak od profíka?
OVĚŘENO: Jak udělat fotku do rodinného alba, aby vypadala jak od profíka?

Děti se nefotí zrovna snadno. Neustále někde pobíhají a nepostojí na jednom místě. Protože se všechno odehrává rychle, je dobré, když budete rychlí vy i vaše technika. Přečtěte si rady, jak udělat hezkou rodinnou fotku i s těmi nejmenšími.