2. června 2009 15:47 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ministerstvo chce do regionální železnice nasypat další miliardy

Vlak | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlak | foto: Shutterstock

PRAHA Ministr dopravy Gustáv Slamečka počítá pro příští roky se zvýšením státních výdajů na železniční dopravu v krajích o další dvě miliardy korun. Kraje také dnes potvrdily možnost snížit rozsah objednávek o 12 procent ve srovnání s letošním stavem. Vyplývá to z dnešního jednání MD se zástupci Českých drah, Správy železniční dopravní cesty a klíčových odborových sdružení.

"Uvedené kroky, o nichž jsme s odboráři začali jednat, umožní ušetřit v roce 2010 oproti roku 2009 celkem 1,7 miliardy korun ze státního rozpočtu a z rozpočtu krajů," uvedl Slamečka. Nutnou podmínkou pro získání vnějších, především bankovních zdrojů na financování obnovy vozového parku, je podle něj možnost uzavírání dlouhodobých smluv o přepravě na nejméně pět, ale optimálně 10 let, které by pro banky byly dostatečnou garancí návratnosti.

Podle ministra je důležité také dokončení zákona o veřejné dopravě. "Ten sice neumíme schválit v období do voleb, ale naší ambicí je připravit po technické stránce zákon tak, aby mohl být novou vládou předložen co nejdříve po volbách," upřesnil Slamečka.

Peníze pro dráhy půjdou z fondu dopravy

Vláda na svém pondělním jednání schválila mimořádný finanční příspěvek krajům a Českým drahám na ztrátové regionální spoje ve výši 3,2 miliardy korun. Dráhy přitom hrozily, že bez dotace "drasticky" omezí provoz a investice do vozového parku. Provoz lokálek je pro dráhy každoročně ztrátový. Ačkoliv kraje za regionální vlaky loni firmě zaplatily 4,7 miliardy korun, ztráta činila 3,2 miliardy.

V minulých letech dráhy ztrátu hradily ze zisků nákladní dopravy a z prodeje majetku. To však podle vedení ČD už není možné; nákladní doprava funguje více než rok jako samostatná společnost a prodávat již není co. Firmě se nedaří vyjednat ani vyšší příspěvek od krajů; samospráva s poukazem na nedostatek peněz vyjádřila ochotu navýšit platby pouze o inflaci.

Mimořádné peníze zaplatí krajům státní rozpočet, čímž se sníží dotace fondu dopravy. Fond dopravy následně dostane od státu z privatizačních výnosů dvě miliardy Kč. Celou operací tak fond přijde o 1,2 miliardy Kč. Kraje peníze přepošlou Českým drahám.

ČTK