Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
9. srpna 2018 12:33 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Sbohem žárovky, pojistky i hevere. Povinná výbava v autech se na podzim změní

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Od 1. října by měla vejít v platnost změna, kterou chystá ministerstvo dopravy. Náhradní žárovky nebo pojistky by nově neměly být nutnou součástí povinné výbavy. V některých autech by už nemusela být povinně ani rezerva, zmenšit by se měla i výbava lékárniček. S informací přišel server iDnes.cz.

„Vozit tyto součástky povinně v autě je zbytečné, u nových aut řidiči stejně nechávají výměnu světel na servisu,“ vyjádřil se ministr dopravy Dan Ťok k tomu, že ačkoliv si dokáže prasklou žárovku vyměnit jen málokdo, je v současné době součástí povinné výbavy všech automobilů. 

Podle expertů se jedná o krok správným směrem, informuje server iDnes.cz.  „Povinnost vozit náhradní žárovky a pojistky v řadě evropských zemích už zrušili nebo ji ani nikdy nezavedli. Výměna žárovky v hlavním světlometu nebo v zadních světlech bývá oříškem i pro zkušené mechaniky,“ míní expert z Týmu silniční bezpečnosti Roman Budský. „A co se týče autolékárniček, vždy jsem říkal, že s sebou vozíme malou polní nemocnici,“ dodává.

Některé automobily už nebudou ani potřebovat rezervní pneumatiku.

Některé automobily už nebudou ani potřebovat rezervní pneumatiku.

Pokud ministerstvo návrh schválí, měly by z lékárniček zmizet mimo jiné  plastová rouška, náplast s polštářkem nebo trojcípý šátek. „Pro okamžitou první pomoc to není podle nás ani ministerstva zdravotnictví potřeba,“ říká Ťok. Podle Budského zase přehnané množství věcí v lékárničce způsobuje problém v rychlosti poskytnutí pomoci. Člověk si musí podle něj být jistý, co používá. A když si není jistý, tak radši nepoužije nic. 

Řidiči už ani nebudou muset tolik utrácet, což je další z motivů pro změnu povinné výbavy. Nově nebudou muset kupovat novou lékárničku pokaždé, když třeba jednomu z obvazů vypršela minimální doba trvanlivosti. Často se tak stávalo, že řidiči vyhodili celou nepoužitou lékárničku. 

V autolékárničce nově nebudete potřebovat trojcípý šátek či plastovou roušku.

V autolékárničce nově nebudete potřebovat trojcípý šátek či plastovou roušku.

„Proti omezení lékárničky a tomu, aby ji bylo možné používat i po datu uvedeném na obalu, nemá žádné námitky ani Ondřej Franěk, primář pražské záchranky. „Samozřejmě za předpokladu, že obaly zejména u obvazového materiálu nebudou zjevně poškozené,“ podotýká Franěk. 

Některá auta už nebudou potřebovat ani rezervu

Automobily, které jsou vybaveny systémem pro nouzové dojetí při poškození pneumatiky už nově nebudou potřebovat ani náhradní kolo či nářadí nutné pro jeho výměnu. Takové vozy totiž bývají vybaveny gely, nebo spreji, které pneumatiku zalepí, takže automobil dojede do servisu.

Tato změna by se do budoucna měla týkat i řidičů, kteří si platí asistenční službu zajišťující v Česku výměnu nebo opravu pneumatik. „Asistenční služby jsou dnes velmi rozšířené a mělo by být na dobrovolném rozhodnutí každého řidiče, jestli si ji zajistí, nebo si bude náhradní pneumatiku u sebe vozit,“ komentuje novinku předseda sněmovního podvýboru pro dopravu Martin Kolovratník (ANO).

Návrh vyhlášky jde nyní do připomínkového řízení, pak jej bude projednávat Legislativní rada vlády. 

„Je proto možné, že ještě dozná nějakých dílčích změn,“ upozornil Jakub Stadler z ministerstva dopravy. Co s určitostí součástí povinné výbavy zůstane, je reflexní vesta pro řidiče a výstražný trojúhelník. Experti zároveň přemýšlí nad tím, jestli do ní nezařadit také hasicí přístroj, záchranáři by nefunkční nůžky v lékárničce rádi nahradili nástrojem, kterým by se dal přeříznout v autě, a přidali by ještě nástroj na rozbití skla.

„Řešili jsme především odstranění dnes již nepotřebných součástí povinné výbavy,“ říká Stadler. Ministerstvo je nahrazovat jinými nechce. Řidičům však doporučuje takové věci i přes to vozit. „Na zvážení každého motoristy například je, zda s sebou chce vozit tažné lano nebo nástroj na přeříznutí bezpečnostního pásu,“ doplnil Stadler. 

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...