28. listopadu 2012 17:54 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ministerstvo mýtí les billboardů kolem dálnic, jde to ale pomalu

Billboard (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Billboard (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Ministerstvo dopravy od září odeslal výzvy k odstranění 47 billboardů, které se nacházely v ochranném pásmu dálnic D2 a D5. Po Novém roce úředníci rozešlou dalších 45 výzev k odstranění reklam kolem dálnice D1.

Podle šéfa resortu Pavla Dobeše se v okolí dálnic vyskyuje tisíc až dva tisíce billboardů, ministerstvo se ale zatím zaměřilo pouze na část reklamních zařízení, která jsou v ochranném pásmu a nemají pro umístění v tomto prostoru výjimky.

ČTĚTE TAKÉ:

"Přes jednotlivé okresní správy Ředitelství silnic a dálnic se vytipovávají jednotlivá zařízení a zkoumá, se jestli mají příslušná povolení," uvedl mluvčí dopravního resortu Martin Novák.

Řada starších smluv s majiteli reklamních poutačů totiž takovouto výjimku obsahuje.

20 tisc billboardů

Novela zákona o pozemních komunikacích umožňuje odstranit reklamní zařízení jenom v okolí dálnic a rychlostních silnic. Billboardy v okolí silnic druhé a třetí třídy nikterak neomezuje. Celkem je v Česku registrováno na 20 000 venkovních reklamních ploch.

S těmi už ale ŘSD smlouvy neobnoví a do pěti let by tak měly z okolí rychlostních silnic zmizet všechny poutače kromě těch, které inzerují například motely a další služby umístěné přímo na komunikaci.

Výzvy k odstranění podle Nováka úřad rozesílá asi jen pětině majitelů billboardů. Většina z nich prý černé poutače odstranila sama. Ochranné pásmo 250 metrů kolem dálnic a rychlostních silnic zavedla novela zákona o pozemních komunikacích, která začala platit od prvního září letošního roku.

Proč tak pomalu?

Současná snaha ministerstva dopravy a ŘSD je ale podle Vojtěcha Razimy, ředitele obecně prospěšné společnosti Acta non Verba a dlouholetého odpůrce reklamních poutačů u silnic, nedostatečná. Poutače by podle sdružení totiž mohly od rychlostních silnic mizet daleko rychleji.

Předčasně jde prý vypovědět například smlouvu se společností News Outdoor, která je majitelem 391 reklamních ploch kolem dálnic a rychlostních silnic bez toho, aby stát musel čelit sankcím. To ale ministerstvo dopravy dlouhodobě popírá.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz