27. ledna 2011 10:15 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ministerstvo plánuje privatizaci dálničních odpočívadel

Kamiony. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kamiony. | foto: Luboš Pavlíček ČTK

PRAHA Ministerstvo dopravy plánuje, že v příštích letech nabídne dálniční odpočívadla po německém vzoru k odprodeji soukromníkům. Kvůli přehledu, zda by se prodej vyplatil, už zahájilo audit nájemních smluv.

Informaci přinesly Hospodářské noviny (HN).
Nápad podle nich zahrnulo ministerstvo dopravy do své nové dopravní strategie, která určuje rozvoj silnic a železnic do roku 2025.

Dálničních odpočívadel je v Česku celkem 45. Případný odprodej by se týkal všech. Dosud se o ně starají nájemci ve spolupráci s Ředitelstvím silnic a dálnic, některá jsou ale řidičům uzavřená.

Prodej by měl zlepšit kvalitu
Ministerstvo si od převodu na soukromníky slibuje zlepšení kvality odpočívadel. Soukromníci se sice musejí už nyní o pronajaté plochy starat, ale výrazně do nich neinvestují, protože jim nepatří. "Odpočívadla a parkoviště by se mohla například rozšířit, což by přineslo nová parkovací místa pro kamiony," uvedl mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák.

Čtěte také

O prodeji českých odpočívadel ale ještě podle deníku není definitivně rozhodnuto. Dopravní koncepci ministerstva dopravy nejprve projedná vláda, o výhodnosti prodeje pak musí rozhodnout ředitelství silnic.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.