Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
7. prosince 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ministerstvo se plete, ale stevardy klidně zruším, brání se Jančura

Radim Jančura, majitel Student Agency | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radim Jančura, majitel Student Agency | foto: Lidové noviny

PRAHA Pokutování stevardů v autobusech Student Agency je podle šéfa žlutého dopravce Radima Jančury nesmysl. V Česku prý běžně jezdí po dálnici autobusy se stojícími cestujícími. Podle ministerstva dopravy by ale všechny přepravované osoby měly být v autobusech připoutány bezpečnostními pásy. Pokud to jde.

„Když každý musí být připoután, nastávají otázky. Mohu jít na toaletu? A proč ji tam tedy montují? Spíš bych řekl, že policista neměl pravdu a ministerstvo to nepochopilo,“ upozorňuje Jančura v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Lidovky.cz: V úterý zastavila žlutý autobus na dálnici D1 policie a pokutovala stevardku za to, že nesedí připoutaná, ale chodí po autobusu. Nespustí to lavinu pokutování?
Je to názor jednoho policisty. Pokud se to bude řešit v přestupkovém řízení, budeme se bránit. Ale jsem přesvědčený, že na to neměl právo. Ročně převezeme sedm milionů cestujících a tohle byl první případ.

ČTĚTE VÍCE:

Lidovky.cz: Máte připravenou nějakou právní obranu v případě, že by se to opakovalo?
Pokud bychom dostávali pokuty častěji, tak bych to řešil a měl na to i právní názor. Ale jsem přesvědčený, že je to naprosto v pořádku. Mluvilo se o tom už dřív a nakonec ministerstvo řeklo, že je to v pořádku.

Lidovky.cz: Ale na náš dotaz odpovědělo ministerstvo jasně. Stevardky se dopouštějí přestupku a hrozí jim pokuta.
Jsem tutově přesvědčený, že servis v pořádku je. Dám za to ruku do ohně. Z hlediska zákona – pokud je pás, tak se musíte zavázat pokud sedíte. V Česku je 20 tisíc autobusů a zhruba v 19 500 nejsou pásy vůbec. Cestující v autobuse stojí a jezdí po silnicích 90, po dálnicí klidně i stovkou. Policie by měla vlítnout do každé karosy, co sviští stovkou na dálnici a podívat se, jestli tam stojí lidi. Ne krátkodobě, ale po celou dobu jízdy.

Anketa

Poutáte se v autobusech bezpečnostními pásy?

Ano 3105
Ne 2745
Občas 447

Lidovky.cz: Ale to by mělo být zákonně v pořádku. Takové autobusy pásy nemají, takže se na ně povinnost nevztahuje.
Není to v pořádku, porušují tím evropské zákony. Evropa zná dva typy autobusů. Ty městské s rychlostí do 80 kilometrů v hodině. Všechny další, co jezdí stovkou, by měly mít pásy. V Česku se přesto podle mých informací certifikují vozy bez pásů i na rychlost 100, což podle mě není správné.

Lidovky.cz: Máte připravené kroky, co byste dělali, kdyby se kontroly na vaše autobusy zaměřily ve velkém?
Pokud by někdo přišel s názorem, že to nejde, tak stevardky zruším. Klidně, pokud si to stát nebude přát. Ušetřil bych tím na platech asi pro 500 zaměstnanců.

Radim Jančura za volantem jednoho ze svých autobusů firmy Student Agency.

Radim Jančura za volantem jednoho ze svých autobusů firmy Student Agency.

Lidovky.cz: Počítám, že by se nová opatření nedotkla jenom personálu...
Znamenalo by to také, že cestující nemůžou jít ani na toaletu. V tom případě jsou toalety, které jsou ve všech zájezdových autobusech celého světa, naprosto k ničemu. Určitě se tam nemontují proto, aby autobus přijel na odpočívadlo a tam si cestující zašel do malé kabinky, kam se sotva vejde.

Lidovky.cz: Zní to absurdně. Proto také policie tvrdí, že proti této zažité praxi žádné razie provádět nebude. Nicméně u soudu byste podle mluvčího ministerstva dopravy moc šancí neměli.
To si nemyslím. Když každý musí být připoután, nastávají otázky. Mohu jít na toaletu? A proč jí tam tedy montují? Spíš bych řekl, že policista neměl pravdu a ministerstvo to nepochopilo.

mevMartin Nevyhoštěný
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...