17. dubna 2009 16:12 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ministr dopravy odvolal náměstka

Šlegr doplatil na spolupráci s poslankyněmi, které při hlasování o důvěře nepodpořili kabinet Mirka Topolánka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šlegr doplatil na spolupráci s poslankyněmi, které při hlasování o důvěře nepodpořili kabinet Mirka Topolánka. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Ministr dopravy Petr Bendl odvolal z funkce náměstka Petra Šlegra, kterého nominovala Strana zelených. Šlegra nahradil Eduard Havel (SZ). Podle serveru iDnes.cz, který o odvolání informoval, Šlegr doplatil na blízkou spolupráci s poslankyněmi Olgou Zubovou a Věrou Jakubkovou, které při hlasování o důvěře nepodpořili kabinet Mirka Topolánka.

"Působení pana Šlegra na ministerstvu bylo zájmem těchto poslankyň a jejich křídla. Poté, co hlasovaly proti vládě, pominul důvod jeho setrvávání jako stmelujícího prvku bývalé koalice," vysvětlil pro iDnes.cz Bendl.

"Myslím si, že mé odvolání je výsledkem dlouhotrvajícího tlaku předsedy Strany zelených Martina Bursíka, který trval déle než rok," řekl Šlegr. Jako člen vnitrostranické opozice prý zastával "jiné názory na politiku Strany zelených včetně dopravní politiky". "Mrzí mě, že odvolání proběhlo v posledních pár dnech působení této vlády," dodal bývalý náměstek.

Šlegr patří ke křídlu Strany zelených, které stojí v opozici proti vedení Martina Bursíka. Část členů opozice, například Zubová, založila vlastní Demokratickou stranu zelených. K té se hlásí i Šlegr; do nové strany hodlá oficiálně vstoupit v nejbližších dnech.

Šlegr měl na starosti vodní dopravu, družicový navigační systém Galileo a projekt přípravy stavby vysokorychlostních železničních tratí. Kromě funkce náměstka skončí Šlegr také jako předseda Řídícího výboru Českých drah.

ČTK