Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ministr dopravy reaguje na kritiku Pošvářové. Na ŘSD posílá kontrolu

Antonín Prachař | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Antonín Prachař | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Ministr dopravy Antonín Prachař (ANO) nebude komentovat rozhodnutí Miloslavy Pošvářové rezignovat na funkci externí poradkyně. „To nepřísluší ministrovi,“ řekl Lidovým novinám Prachař. Pošvářová při čtvrteční tiskové konferenci jako hlavní důvod, proč již nechce s Prachařem spolupracovat, uvedla jeho údajné nařčení, že během působení na ŘSD kradla.

Tuto informaci měl Prachař sdělit ministryni spravedlnosti Heleně Válkové (ANO) a její první náměstkyni Haně Marvanové, u které Pošvářová pracuje též jako poradkyně.

Miloslava Pošvářová

Miloslava Pošvářová

Pošvářová kromě důvodů své rezignace upozornila na tiskové konferenci též na přetrvávající problémy na ŘSD. „Vše, co se týká jejího vyjádření k činnosti ŘSD, nechám prověřit novým vedením auditu a přijmu opatření, pokud se auditem potvrdí,“ uvedl pro LN Prachař.

Škoda v řádu miliard korun

Pošvářová mimo jiné konstatovala, že stále nevyřešená je problematika neproplacených faktur za vícepráce v objemu 24 miliard korun z posledních pěti let, které budou muset být zaplaceny ze státního rozpočtu. Pošvářová také hovořila o tom, že současné vedení ŘSD neuplatnilo penalizaci za nedodržení termínů stavby na úseku dálnice D3 z Tábora do Veselí nad Lužnicí, který byl dokončen loni před letními prázdninami. Pošvářová tvrdí, že tím státu mohla vzniknout škoda v řádu miliard korun.

ŘSD se nařčení brání. K problematice víceprací uvádí, že postupuje v souladu s interními předpisy, které byly schváleny ministerstvem dopravy a Státním fondem dopravní infrastruktury. Vícepráce jsou prý po projednání a řádném doložení propláceny. „Uvedená částka 24 miliard korun k dnešnímu dni nezaplacených víceprací není v účetnictví ŘSD evidovaná,“ sdělila LN tisková mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

K penalizaci na dálnici D3 mluvčí uvádí, že stále probíhají jednání mezi objednatelem, tedy ŘSD, a zhotovitelem. „Není pravdou tvrzení, že současný generální ředitel neuplatněním penalizace za nedodržení termínu připravil stát o několik miliard korun,“ tvrdí mluvčí Ledvinová. Dodává, že nároky státu na uplatnění penále jsou stále zachovány.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...