5. listopadu 2009 16:57 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ministr dopravy Slamečka složil slib a stal se z něj český občan

Gustávu Slamečkovi pomohla do funkce ministra dopravy ODS. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gustávu Slamečkovi pomohla do funkce ministra dopravy ODS. | foto: ČTK

PRAHA Ministr dopravy Gustáv Slamečka má ode dneška dvojí občanství. Na radnici v Praze 6 složil slib českého státního příslušníka a ke svému slovenskému občanství získal i české.

Podle mluvčího ministerstva dopravy Karel Hanzelky chtěl ministr českou příslušnost ze dvou důvodů. Prvním je skutečnost, že Slamečka v České republice žije už 13 let. "A za druhé, jakmile se stal ministrem, dospěl k závěru, že je to žádoucí," uvedl Hanzelka.

Slamečka bude i nadále používat při svých veřejných vystoupeních slovenštinu, neboť jeho čeština není podle Hanzelky bez chyb. "Pan ministr zastává názor, že je lépe hovořit dobrou slovenštinou než špatnou češtinou," dodal mluvčí.

Slamečka (50) vstoupil do státních služeb v květnu 2007, kdy se stal ředitelem Státního fondu dopravní infrastruktury. Letos v lednu si jej tehdejší ministr dopravy Petr Bendl vybral za náměstka, po vypuknutí vládní krize se stal Slamečka ministrem v úřednické vládě. Už tehdy deklaroval, že chce o české občanství požádat.

Před svým nástupem do fondu dopravy pracoval Slamečka deset let v pražské pobočce nizozemské banky ABN Amro - před svým odchodem byl manažerem správy peněžních toků a hotovosti pro významné klienty. Svou nedokonalou češtinu omlouval tím, že v zaměstnání hovořil převážně anglicky.

Lidovky.cz, ČTK