Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 13 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ministr Prachař prosadil svou, šéf Českých drah Kurucz končí

Šéf Českých drah Daniel Kurucz. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf Českých drah Daniel Kurucz. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Daniel Kurucz vydržel v čele Českých drah jen osm měsíců. Někdejší manažer Agrofertu byl dlouhodobě v nemilosti ministra dopravy Antonína Prachaře, který prosadil jeho odvolání. Rozhodlo pondělní hlasování dozorčí rady. Kuruczovým nástupcem bude Pavel Krtek, který má v ČD na starosti ekonomiku.

Ministr dopravy Antonín Prachař už několik měsíců usiloval o Kuruczovo odvolání. Dlouho však pro něj nedokázal najít dostatečnou oporu v dozorčí radě, která o tomto postu rozhoduje. Na Kuruczův konec jako první upozornil server iDNES.cz.

Napjatý vztah ministra a šéfa drah nebyl žádným tajemstvím, ani jeden z nich vzájemné neshody nepopíral.

Novým předsedou představenstva zvolili radní jednoho z nejbližších Kuruczových lidí, Pavla Krtka, který má ve vedení drah na starosti ekonomiku a finance. České dráhy mají už čtvrtého šéfa během jediného roku.

ČTĚTE TAKÉ:

 „Dlouhodobě nefunguje komunikace mezi předsedou představenstva a vlastníkem. Jsme přesvědčeni, že pan Krtek je zárukou pozitivní změny a zároveň je v jeho osobě zachována kontinuita současného vedení. To považuji za důležité zejména s ohledem na problémy, které vznikly v minulosti a které vedení Českých drah dnes řeší,“ vysvětlil předseda dozorčí rady ČD Milan Feranec.

Na jejím zasedání došlo i k dalším personálním změnám. 

Dozorčí rada zvolila členem představenstva dosavadního náměstka generálního ředitele ČD pro regionální integraci Ludvíka Urbana. Ten je se zároveň stal novým místopředsedou představenstva.

Pátým členem tohoto orgánu je Roman Štěrba z odboru strategického controllingu ČD.

„Konstatuji, že všichni členové představenstva jsou zevnitř firmy, a problematiku železniční dopravy dobře znají. Jejich úkolem je pokračovat ve stabilizaci Českých drah, udržet rating společnosti v investičním pásmu, dotáhnout převod nádraží na SŽDC a řešit řadu problémů, včetně několika složitých právních kauz, které vznikly v minulosti,“ dodal Feranec.

Kurucz řídil České dráhy od poloviny února, předtím ve společnosti působil jako výkonný ředitel pro provoz a techniku. Od července 2013, kdy exministr dopravy Zdeněk Žák prosadil odvolání dlouholetého generálního ředitele drah Petra Žaludy, zasedal rovněž v představenstvu.

Před působením v Českých drahách pracoval dva roky jako šéf pardubické firmy Synthesia, která je součástí koncernu Agrofert nynějšího ministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Právě hnutí ANO nominovalo do vlády nynějšího ministra dopravy Prachaře.

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

Ilona Csáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

Snímek ukazuje členy ázerbájdžánských ozbrojených sil střílejících... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...