11. května 2009 13:47 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ministr: prioritou je Praha a D47

Gustávu Slamečkovi pomohla do funkce ministra dopravy ODS. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gustávu Slamečkovi pomohla do funkce ministra dopravy ODS. | foto: ČTK

PRAHA Prioritou nového ministra dopravy Gustáva Slamečky bude zajistit chybějící peníze na dopravní stavby, především na dokončení pražského okruhu a dálnice D47 na severní Moravě. Slamečka to řekl při uvedení do funkce premiérem Janem Fischerem. Jak dnes ministr uvedl, v nejbližší době si chce požádat o české občanství, používat češtinu však zatím nehodlá.

 V rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury chce zajistit "dostatečný prostor pro modernizaci dálnice D1". Zaměří se také na přípravu hybridního mýtného systému a jeho rozšíření z dálnic.

Slamečka přešel do funkce ministra z pozice náměstka, kterým se stal letos v lednu po nástupu Petra Bendla do ministerské funkce. Od května 2007 je šéfem Státního fondu dopravní infrastruktury.

Právě fond dopravy se letos potýká s výpadkem daňových příjmů a mýtných plateb, celková ztráta by na konci roku mohla být 3,3 miliardy korun. Část původně plánovaného rozpočtu si navíc rozebraly jiné resorty.

Situací ve fondu dopravy, jehož rozpočet se aktuálně pohybuje kolem 100 miliard korun, se nedávno zabývala dosluhující Topolánkova vláda. Ta schválila půjčku přes osm miliard korun od Evropské investiční banky.

Slamečka má slovenské občanství a na veřejnosti se vyjadřuje výhradně slovensky. Jak dnes uvedl, v nejbližší době si chce požádat o české občanství. "Moje čeština není zatím na takové úrovni, abych ji mohl veřejně používat," řekl dnes Slamečka, který letos v červnu oslaví 50. narozeniny.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!