2. srpna 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ministr Žák v čistkách nepoleví, vyhazovat bude i ve správě železnic

Ministr dopravy Zdeněk Žák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr dopravy Zdeněk Žák. | foto: MAFRA- Michal Šula

PRAHA Vlna personálních změn, která v minulých dnech postihla České dráhy, zatím nekončí. Personální obměnu chystá nový ministr Zdeněk Žák rovněž ve Správě železniční dopravní cesty, ve které by prý chtěl vidět více železničních odborníků.

Možnost výměny členů správní rady železnic ministr už v minulých dnech naznačil, nyní ale o ní mluví už otevřeně. V nejbližších dnech zatím k obměně nedojde, protože většinu práce nyní ministerští úředníci věnují agendě spojené s výměnou vedení Českých drah, v budoucnu se ale změny ve správě železnic nevyhnou.

„SŽDC je pro stát klíčová firma, která ovlivňuje fungování nejen Českých drah jako vlajkového dopravce, ale v podstatě celého tržního prostředí v železniční dopravě a zejména v Cargu," uvedl Žák s tím, že ve fungování této organizace v současnosti vidí obrovské rezervy, pro jejichž řešení potřebuje ve vedení společnosti mít vhodné partnery.

Velká drážní čistka

Změnu vedení Českých drah odstartovalo úterní odvolání představenstva společnosti v čele s generálním ředitelem Petrem Žaludou. O odvolání Žaludy nový ministr dopravy neúspěšně pokoušel už v roce 2009. Tehdy se ale naopak dostal jako náměstek do sporu s ministrem dopravy Petrem Bendlem a úřad opustil.

Koho konkrétně by si nový ministr ve správní radě přál vidět, zatím ale odmítl komentovat. Z lidí, kteří by naopak orgán mohli opustit, se nabízí jméno bývalého náměstka pro letectví a satelitní technologie Jiřího Žáka (ODS), kterého ministr odvolal v úterý.

Podle odvolaného náměstka šlo o politický krok a předpovídal, že stejně jako on se z úřadu budou poroučet další členové ODS. Ministr naopak odvolání zdůvodnil tím, že samostatného náměstka pro kosmonautiku resort nepotřebuje.

Z šéfů podřízených organizací má naopak jistou pozici generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic David Čermák. Zasloužil si jí mimo jiné i zvládnutím aféry kolem zastavených prací na opravě dálnice D1, kdy se dohodl se stavební firmou na novém technickém řešení opravy úseku, který se ukázal být v mnohem horším technickém stavu, než se předpokládalo, načež společnost práce obnovila.

ČTĚTE TAKÉ:

"Neříkám, že je Čermák ideálním ředitelem ŘSD, ale v tuto chvíli mám důvěru v to, že tu firmu má pod kontrolou," dodal šéf dopravního resortu.

Spekuluje se ale také o možném odchodu Jana Klase, šéfa Řízení letového provozu, který by měl být podle serveru Česká pozice odvolán v pondělí ihned po svém návratu z dovolené. Tento záměr ale Žák popřel s tím, že prověření fingování ŘLP sice považuje za jednu z priorit, zatím ale neměl čas se jeho hospodařením zabývat.

Lidovky.cz, ČTK

Adecco spol. s r.o.
Elektrikář v Berouně, až 32.000 Kč

Adecco spol. s r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 24 000 - 32 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz