Středa 23. září 2020svátek má Berta 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Míří klíčová firma do rukou Kellnerovy O2? Vyloučeno, říká šéf drah

Generální ředitel Českých drah Pavel Krtek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel Českých drah Pavel Krtek | foto: ČTK

PRAHA Šéf Českých drah Pavel Krtek vyloučil možný prodej strategické polostátní firmy do rukou společnosti O2. Mobilní operátor se snaží ve firmě ČD Telematika získat menšinový podíl od soukromých firem a jeho zástupci minulý týden naznačili, že můžou s nabídkou oslovit i České dráhy, které drží 59 procent.

„ČD Telematika má pro Česko význam kvůli optickým kabelům. Prodej tedy není na pořadu dne, ani být nemůže. To je vyloučeno,“ řekl Pavel Krtek pro Lidovky.cz.

Jde o tichou obchodní bitvu, v níž se zatím zástupci státu a silného operátora přetahují o vliv v ziskové firmě vlastnící důležité kabely položené podél železničních tratí. V první fázi jde o získání tří malých podílů (dohromady dvanáct procent), které v ČD Telematice drží Odborové sdružení železničářů a firmy AŽD a OHL ŽS.

VÍCE K TÉMATU:

Operátor O2, za nímž stojí skupina PPF podnikatele Petra Kellnera, už nabídku zmíněným firmám dala minulý týden. Kontakt s menšinovými akcionáři ale navázaly i České dráhy spolu se zástupci ministerstva dopravy, které o vliv v ČD Telematice velmi stojí.

Zatím tedy není jasné, zda minoritáři „vpustí“ do strategické firmy O2 nebo dají přednost Českým drahám. Pochopitelně existuje varianta, že si podíly ve strategické ČD Telematice ponechají.

„České dráhy jsou samozřejmě součástí koordinace a dalšího postupu. Od ledna se vyjednávání aktivně účastním. Měli jsme s menšinovými akcionáři schůzky a čekáme na vyjádření,“ řekl k prozatimnímu dění předseda představenstva ČD Pavel Krtek.

Exšéf drah ve střetu zájmů?

Ačkoliv se na první pohled situace kolem Telematiky uklidnila, na stole menšinových akcionářů stále leží nabídka na prodej jejich podílů od O2. Operátor minulý týden svůj úmysl oficiálně potvrdil.

Stále s nimi jedná prostřednictvím bývalého šéfa ČD Daniela Kuruzce, kterého ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) viní ze střetu zájmů a údajně neetického zneužívání informací.

Bývalý šéf Českých drah Daniel Kurucz.

Bývalý šéf Českých drah Daniel Kurucz.

„Kurucz & Partners nás zastupují v této věci,“ uvedl pouze mluvčí O2 Martin Žabka s tím, že celou věc nebude dále komentovat.

Menšinoví akcionáři OHL ŽS, AŽD Praha a drážní odbory drží dohromady téměř dvanáct procent v Telematice. Pokud by je O2 získalo, mohlo by blokovat případné vytěsnění menšinových vlastníků a stoprocentní ovládnutí státem, jak bylo původně v plánu. Plné vlastnictví je důležité například pro zadávání veřejných zakázek nebo i dlouhotrvající úvahy o vybudování státního operátora, o což se snaží například Česká pošta spadající pod ministerstvo vnitra.

Právě organizace podléhající ministerstvu dopravy a vnitra jsou hlavními a zásadními zákazníky Telematiky. Z téměř 1,5 miliardového obratu představuje stát více než dvě třetiny. V přerušeném tendru na dodávku telekomunikací loni v lednu ale společnost příliš neuspěla její pozice u státní správy by se mohla do budoucna zhoršit.

Jednání s menšinovými vlastníky o protinabídce drah na odkup jejich podílu stále probíhají. Je ale nepravděpodobné, že by firmy jejichž podnikání právě na drahách závisí šly proti svému hlavnímu partnerovi a kývly na prodej Kellnerovu operátorovi.

Budoucnost v komerční sféře?

Aby stát získal sto procent musel by ale především koupit skoro 29 procent akcií od druhého největšího akcionáře společnosti Dial Telecom.

Ta je v rekordním čase za pět dnů před loňskými Vánocemi koupila od fondů Nyland a Titulus vlastněných Davidem Knop-Kostkou. O prodeji dlouho jednal právě exředitel drah Kurucz, když ale ani po půl roce nepodal stát formální nabídku, využil situace Dial Telecom, který má s Telematikou dlouhodobé obchodní vztahy.

Krtek potvrzuje i jednání s Dial Telecomem toto pondělí. „Byli se představit a deklarovali zájem obchodně spolupracovat. V současné době je Dial Telecom partnerem ČD Telematiky. Můžou být jak dodavatelem tak i klíčový zákazník. Co se týče budoucnosti, v té jsme zatím konkrétní nebyli, všechno je možné,“ uvedl.

Dial Telecom již dříve deklaroval, že by chtěl spojit síly s Telematikou, jejíž 3 500 kilometrů optických sítí je hlavní konkurencí proti dominantnímu Kellnerovu O2. Takové partnerství by firmu mohlo naopak posunout do komerční sféry, kde své podnikání zatím strategicky nerozvíjela.

Zástupci Dial Telecom již dříve pro LN uvedli, že možnosti k jednání jsou otevřené a nevyloučili ani odprodej podílu státu výměnou za dohodu o spolupráci. Tomu se podle svých slov nebrání ani ministr Ťok.

Rozhovor s šéfem Českých drah čtěte ve čtvrtečních LN.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...