Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Miroslav Patrik bude radit státu. 30 žalob proti ministerstvu ale nestáhl

Brněnský ekologický aktivista ze sdružení Děti Země - Miroslav Patrik  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brněnský ekologický aktivista ze sdružení Děti Země - Miroslav Patrik | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Smíření ministerstva dopravy s ekology má ale také svá temná místa. Miroslava Patrika totiž ani jeho jmenování poradcem nepřesvědčilo k tomu, aby stáhl svých zhruba 30 žalob proti dopravnímu resortu.

"Minulost se nechává minulostí. Žaloby jsou prostě podány, stahovat je nebudeme a soud rozhodne, zda jsme měli pravdu, říká ekolog.

Většina žalob na ministerstvo dopravy, které ekologické sdružení Děti Země podalo, se týká dálnice D8, proti jejíž stavbě přes České středohoří zmíněná organizace léta bojuje. "Ministerstvo jsme zažalovali především kvůli postupu při vydávání stavebních povolení. Podle našeho názoru při nich totiž nebyly zohledněny naše požadavky," popisuje charakter žalob Patrik.

Děti Země žalují ministerstvo ale také za poskytování či spíše neposkytování informací. "Žalujeme je jednak za nečinnost při poskytování informací. Tedy za to, že jsme nedostali odpověď na dotaz.
Další žaloby jsou kvůli zatajování informací. Stalo se nám, že v dokumentech byly začerněné některé údaje. To je nepřijatelné," pokračuje předseda sdružení.

Celkem podala zmíněná organizace na ministerstvo více než třicítku žalob. Drtivá většina z nich se týká D8, několik trestních oznámení souvisí i s připravovanou silnicí R49 z Hulína do Fryštáku.

Pokud by soud uznal, že ministerstvo dopravy ve všech žalovaných případech pochybilo, přišel by dopravní resort o zhruba 6 milionů korun.
Sdružení Děti Země se kromě odporu proti některým dopravním stavbám "proslavilo" v roce 2003 svým bojkotem prodejen potravin Lidl. Maloobchodní řetězec tehdy vinilo, že kvůli budování svých poboček kácí stromy.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...