Pondělí 23. listopadu 2020svátek má Klement 3 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Taxikáři platili za místo v centru Prahy sedm tisíc. Teď to budou dva miliony

Vůz AAA Radiotaxi (ilustrační fotografie). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vůz AAA Radiotaxi (ilustrační fotografie). | foto: MAFRA: Jiří Reichl

PRAHA Ještě loni dostávalo město za lukrativní stanoviště taxi v ulici Na Perštýně v centru Prahy paušálních 7 tisíc korun, nyní to bude přes 2 miliony korun za rok. Až stonásobky původních cen inkasuje pražská pokladna díky novému systému výběru správců, informoval radní magistrátu Lukáš Manhart. Nově rozhoduje nejvyšší nabídka a o strategická místa je mezi taxislužbami obrovský boj.

Na úterní schůzi schválili pražští radní nový způsob vybírání peněz od nájemců stanovišť pro taxi. Zatímco dříve používané losování mělo stanovenou paušální cenu 1 000 korun ročně za jedno místo, nyní rozhoduje nejvyšší finanční nabídka. A nezdá se, že by zájem taxikářů opadl. "Praha za stanoviště taxislužby v ulici Na Perštýně v centru metropole dosud vybírala 7 tisíc korun ročně, nyní nový nájemce zaplatí přes 2 miliony korun,“ řekl radní Lukáš Manhart (TOP 09), který má na starosti oblast veřejné správy.

Podle mluvčího magistrátu Jakuba Stadlera bude nový nájemce platit za 5 míst na Václavském náměstí před kinem Hvězda 1,5 milionů korun, za 4 nástupní plochy před Malostranskou besedou 1,2 milionů a za stanoviště pro 3 taxíky na rohu Revoluční 907 tisíc.

Nově vysoutěžená stanoviště taxi v centru Prahy
Místo v Prazepočet míst na stanovištidřívější cena (celkem v Kč)nová cena (celkem v Kć)
Na Perštýně77 0002 117 000
Václavské nám. (u kina Hvězda)55 0001 512 000
Malostranské náměstí (u Besedy)44 0001 210 000
Revoluční (roh s Truhlářskou)33 000907 000
Na Florenci66 000313 000
Dukelských hrdinů33 000110 000
Lomnického (Pražského povstání)22 0006 700
Celkem3030 0006 175 000

Město uzavřelo pronájem na 6 let

"Smlouva je uzavřena na dobu 6 let. Po tuto dobu bude provozovatel každoročně platit vysoutěženou cenu. Po jejím vypršení bude uskutečněno nové výběrové řízení," uvedl pro server Lidovky.cz Lukáš Manhart s tím, že o stanoviště se podělí vítězné firmy AAA Radiotaxi a Modrý Anděl.

A magistrát hodlá postupovat ve stejném duchu i v nejbližší době. "Do konce dubna proběhne další vlna výběrových řízení, ve kterých budou vybíráni správci pro dalších 12 nových stanovišť, plus pro 7 stanovišť, jež nebyly obsazeny v rámci první vlny výběru. Postup přitom bude totožný, vítězit bude nejvyšší předložená nabídka. Do konce července pak proběhne třetí vlna výběrového řízení pro stanoviště taxi," vysvětluje pražský radní. V létě by tak už měla být známa jména celkem 32 nájemců stanovišť.

Nová pravidla byla přijata už na podzim roku 2012 a následně v létě loňského roku bylo radními schváleno vypovězení stávajících nájemních smluv. Nové nájemce vybírá Technická správa komunikací.

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...