25. ledna 2013 10:32 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Mobilizace ani zásah policie nezabral. Metro v Aténách stojí dál

Policie rozehnala stávku řeckých zaměstnanců metra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie rozehnala stávku řeckých zaměstnanců metra | foto: Reuters

ATÉNY Řecká pořádková policie časně ráno vpadla do depa podzemní dráhy v Aténách, aby rozehnala zaměstnance metra, kteří odmítli uposlechnout vládní nařízení vrátit se po devíti dnech stávky do práce. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní policii.

Policejní zákrok se neobešel bez šarvátek a jedna žena byla s lehkým zraněním převezena do nemocnice. Deset osob policisté zadrželi.

Ve čtvrtek řecká vláda vyhlásila mobilizaci pracovníků městské hromadné dopravy v Aténách. Reagovala tak na odmítnutí strojvedoucích metra obnovit po více než týdnu provoz, ačkoli jejich stávku označil za nelegální také soud.

Uzavřené aténské metro
Stávka v aténském metru.

Stávka v aténském metru.

Odbory zaměstnanců metra a povrchové dopravy po soudním verdiktu vydaly prohlášení, že stávka bude pokračovat do konce měsíce.

Mobilizační opatření umožňuje úřadům v případě stavu nouze pracovníkům ve vybraných odvětvích výkon zaměstnání nařídit. V případě odmítnutí uposlechnutí hrozí příslušným zaměstnancům propuštění z práce a až pět let vězení. Zaměstnanci metra ovšem nařízení vrátit se do práce ignorovali. Asi 90 z nich zůstalo v depu přes noc.

ČTĚTE TAKÉ:

Více než týden trvající omezení provozu metra a další veřejné dopravy se v Aténách projevuje velmi negativně. Zácpy během dopravní špičky narostly, zplodin ve vzduchu přibylo. Řada lidí je nucena jezdit do práce taxíkem.

Zaměstnanci městské dopravy vstoupili do stávky na protest proti dalším úsporným opatřením kabinetu. Zadlužené Řecko chce prostřednictvím nového snížení platů a dalších omezení rozpočtových výdajů splnit požadavky věřitelů poskytujících zemi záchrannou půjčku.

Lidovky.cz, ČTK