1. března 2013 16:04 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Mobilní aplikace upozorňuje na uzavírky. Také kvůli rekonstrukci D1

V autě (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V autě (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Pohyb řidičům na českých dálnicích má usnadnit nová aplikace, která je bude varovat před dopravními komplikacemi. Novinku, jež je určena pro chytré telefony, představilo Ředitelství silnic a dálnic. Načasování je spojeno s plánovanou rekonstrukcí D1, která s sebou přinese uzavírky a dopravní omezení, informovaly Hospodářské noviny.

Mobilní aplikace je zdarma a zájemci si ji budou moci stáhnout od začátku dubna. Její ovládání je velmi jednoduché. Řidič zadá výchozí bod a cíl cesty a systém vyhodnotí, jak dlouho bude cesta trvat. Ukáže mu také přehled dopravních omezení a nehod, informace o počasí a seznam všech kamer na cestě. Data budou aktualizována každou minutu, napsaly Hospodářské noviny.

Pořízení mobilní aplikace vyšlo Ředitelství silnic a dálnic na 230 tisíc korun.

Aplikace se nebude příliš lišit od té, co je nyní k dispozici na webových stránkách ŘSD, bude jen upravena pro potřeby mobilního telefonu. "Do budoucna plánujeme rozšíření nejen na dálnice, ale i na silnice nižších tříd," řekl Hospodářským novinám Ctirad Weismann, vedoucí Národního dopravního informačního centra (NDIC), které aplikaci vytvořilo.

Do NDIC přicházejí nejen data od policie, hasičů a záchranné služby, ale také od samotných řidičů.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!