Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
10. října 2011 20:07, aktualizováno  20:27 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Modernizace dálnice D1 prý bude stát 24 miliard

Nově otevřený úsek dálnice D1. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nově otevřený úsek dálnice D1. | foto: ČTK

PRAHA Modernizace dálnice D1 v úseku Mirošovice - Kývalka bude stát přibližně 24 miliard korun. Prozradil to pověřený ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) René Poruba s tím, že zatím jde o předběžný odhad.

Modernizace, která by mohla trvat přibližně deset let, má začít na jaře. Bude mít celkem pět etap a 25 úseků.

"Nedojde ke generální rekonstrukci D1, ale bude docházet k modernizaci dálnice D1. Modernizace je daleko hlubší než generálka," upřesnil Poruba v pořadu Impulsy Václava Moravce. Dodal, že ŘSD chce dálnici připravit tak, aby sloužila i do budoucnosti, a to jak z hlediska telematiky, tak z hlediska lepšího řízení provozu. 

Poruba upozornil na dopravní zátěž dálnice D1. "Dneska tam máme dopravní zátěž nějakých 42 tisíc vozidel, který ukazuje dopravní model a pro rok 2050 odhaduje vzrůst těchto intenzit na 60 tisíc vozidel denně," podotkl.

ŘSD nyní připravuje na jaře spuštění prvních čtyř úseků, na které budou díky zvýšenému rozpočtu o čtyři miliardy korun peníze. Zhruba je to miliarda a půl na jeden úsek, doplnil pověřený ředitel ŘSD.

ČTĚTE TAKÉ:

Rozšíření dálnice D1 o tři pruhy v opravovaných úsecích zatím podle něj není vyloučeno. ŘSD bude rozšiřovat dálnici o 75 centimetrů na každou polovinu. "Tím dosáhneme jak širšího odstavného pruhu, abychom zvýšili bezpečnost pro případné vystupování odstavených vozidel. Tak dosáhneme toho, že budeme mít kvalitnější stoupací pruhy v těch úsecích, a tam to bude třípruhové, které jsou dneska problematické," dodal.

ŘSD vypisuje soutež na první úseky

Doba modernizace dálnice podle něj bude záviset na mnoha faktorech. Jsou například úseky, kde bude více účastníků řízení. Upozornil i na možné problémy s vykupováním pozemků. Bude záviset na spolupráci se Středočeským krajem, krajem Vysočina a Jihomoravským krajem.

Na první úseky modernizace dálnice D1 připravuje ŘSD soutěž na přelom roku, řekl rádiu Impuls Poruba.

"My na modernizaci D1 chceme přistoupit zcela novým způsobem soutěže, to znamená, otevřeně říkám, že budeme soutěžit i něco jako soutěž o návrh.

Nebudeme jasně deklarovat, tohle je technické řešení a tohle chceme, abyste nám vysoutěžili," řekl dnes rádiu Impuls Poruba.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.