11. července 2011 14:18, aktualizováno  17:19 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Moravská křižovatka už funguje, D1 je opět delší

Nově otevřený úsek dálnice D1. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nově otevřený úsek dálnice D1. | foto: ČTK

PRAHA Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) u Hulína otevřelo nový sedmikilometrový úsek dálnice D1 do Říkovic na Přerovsku. Začala tak fungovat takzvaná Moravská křižovatka, kterou tvoří dopravní uzel rychlostních silnic R49 a R55 a dálnice D1.

Ucelený úsek dálnice spojuje hlavní průmyslové oblasti ČR v ose Praha-Brno-Ostrava a související tahy rychlostních silnic R55 a R49. Délka dálnice se prodloužila na 346 provozovaných kilometrů. Nový sedmikilometrový úsek je součástí stavby Kroměříž-východ - Říkovice.

Mapa - klikněte pro zvětšeníMoravská křižovatka

Její první část, která krajský Zlín napojila na dálniční síť, ŘSD zprovoznilo loni v prosinci. Práce na stavbě silničáři zahájili v dubnu 2008.

Nově otevřený úsek dálnice D1.

Oba úseky měly být otevřeny již loni v říjnu, jejich zprovoznění ale zbrzdilo nepříznivé počasí. Celková investice činila téměř 4,78 miliardy Kč; zahrnuje 11,3 kilometru dálnice D1 a 2,6 kilometru rychlostní komunikace R55, která byla otevřena již dříve.

ČTĚTE TAKÉ:

Takzvaná Moravská křižovatka v Hulíně, která je největší tuzemskou mimoúrovňovou křižovatkou, nyní obslouží směry D1 na Brno a Prahu, D1 na Ostravu a Polsko, rychlostní komunikace R55 na Zlín a Břeclav a po dokončení směru R49 i na Zlín a Slovensko.

Nově otevřený úsek dálnice D1.

Dálnice D1 na střední Moravě tak končí od Brna u Říkovic a od
Ostravy u Lipníku nad Bečvou. Stavba 377 kilometrů dlouhého tahu D1 Praha - Brno - Ostrava - Polsko a vyvedení tranzitu z R46 přes Olomouc mají být definitivně hotové po dobudování zbylých 24 kilometrů v okolí Přerova.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.