7. září 2013 19:22 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Demolice mosteckých mostů šla rychleji, v neděli má být hotovo

Bourání mostu u hlavního nádraží v Mostě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bourání mostu u hlavního nádraží v Mostě. | foto: MAFRA, Ondřej Bičiště

MOST V Mostě začala demolice dvou mostů nad frekventovanou silnicí I/13 na Teplice a Chomutov. Oba mosty padly pod kusadly těžkých strojů rychleji, než se čekalo. Už před 16:00 byly obě mostovky dole a stroje se zakously do pilířů.

Práce budou pokračovat i v neděli, už v podvečer by ale měl být provoz na frekventované komunikaci opět obnoven, oznámil stavbyvedoucí.

Most a lávka přes čtyřproudou silnici byly postaveny v polovině 70. let minulého století a jsou hlavním přístupem k nádraží pro pěší i pro městskou hromadnou dopravu. Technický stav mostů byl ale velmi špatný, a provoz na nich byl proto omezen už od loňského listopadu.

Radnice se z bezpečnostních důvodů se rozhodla je zbourat a postavit nové. Nejprve se demolují obě vozovky mostu, a lávka zůstane podle stavbyvedoucího zachována jako přístupová cesta k nádraží. Bourat se bude až po dokončení nového přemostění.

ČTĚTE TAKÉ:

Odborná firma bourá mosty stejnou technologií, jakou používají stavbaři při demolici mostů na D1. V Mostě se pracuje už od 06:00, bourací práce jsou povolené jen do 22:00 a v neděli budou opět pokračovat. "Mohli bychom jet i přes noc, ale musíme dodržet noční klid," vysvětlil stavbyvedoucí. Demoliční firma nasadila na místě pro jistotu tři bourací stroje, práce tak jdou rychleji.

Práce na mostech zkomplikovaly dopravu. Silnice je od rána uzavřená. Vozidla do 12 tun projedou po Rudolické ulici, vozidla nad 12 tun musí od křižovatky Chanov po silnici číslo 1/27 směrem na Komořany.

Demolice budou pokračovat i příští týden

V neděli by měl být provoz částečně obnoven, demoliční práce budou ale pokračovat ještě po celý příští týden, už za provozu. "Demolovat se budou nájezdy na most, což už dopravu neohrozí," vysvětlil stavbyvedoucí.

 Demolice a stavba nových mostů bude stát přes 32 milionů korun, původně přitom projektanti počítali s náklady více než dvojnásobnými. Cena se ale výrazně snížila ve veřejné soutěži, kterou vyhrála Eurovia CS. Ta také výrazně zkrátila dodací lhůty. Nový most by měl stát už na přelomu roku.

ČTK, Lidovky.cz