23. dubna 2009 11:58 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Mosty roku? Silnice i lávky

Most přes údolí Hačky u Chomutova byl vyhlášen mostem roku 2007 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Most přes údolí Hačky u Chomutova byl vyhlášen mostem roku 2007 | foto: smp.cz

BRNO Mostní stavbou roku 2007 se stal most přes údolí Hačky na silnici I/7 u Chomutova i pěší lávka v Brně přes řeku Svratku. Pro zařazení mostního díla do soutěže je rozhodující rok dokončení stavby či rekonstrukce a jeho minimálně roční bezproblémový provoz.

Ocenění dnes přezvali zástupci projektů na mezinárodním sympoziu Mosty 2009, které je součástí brněnských stavebních veletrhů.

Mostní stavbou roku 2007 je i pěší lávka v Brně přes řeku Svratku.Odborná porota ocenila celkem pět projektů - čtyři nové mosty a jednu rekonstrukci.

Cenu a diplom získal také zavěšený most na dálnici D47 přes Odru a Antošovické jezero a lávka pro pěší nazývaná podle svého tvaru "kočičí oči", která vede přes dálnici D8 u Chlumce v Ústeckém kraji.
Cenu získala také lávka pro pěší nazývaná podle svého tvaru Jako nejlepší rekonstrukci porota označila práci opravě mostu a koruny hráze na přehradě Labská - Špindlerův Mlýn.

"Cílem soutěže je vždy jednou za rok vyhodnotit nekonvenční esteticky působivé a účelné nové mostní dílo na území ČR," uvedli pořadatelé soutěže.

Lidovky.cz, ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?