6. února 2011 21:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Mosty v Česku chátrají. Jejich oprava přijde na 30 miliard

Z pohledu ze země je impozantní stavba mostu vlastně hotova.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z pohledu ze země je impozantní stavba mostu vlastně hotova. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Na opravu všech silničních mostů v Česku by bylo potřeba přes 30 miliard korun, uvedl mluvčí ministerstva dopravy Jakub Ptačinský. Podle expertů je ze 30 000 silničních mostů více než 500 ve špatném technickém stavu.

Na hlavních silničních tazích podle ministerstva dopravy žádné nebezpečí nehrozí. "Tím, že procházejí každým rokem kontrolou statika, tak je jisté, že jakýkoli statik by nám zakázal provoz, kdyby byla ohrožena bezpečnost cestujících. To tedy není u žádného mostu, který je ve vlastnictví státu," upozornil v ČT Ptačinský.

Stav Nuselského mostu je velmi špatný
Například Nuselský most v Praze čeká oprava letos na jaře. Technici označují jeho stav za velmi špatný a práce na něm už nelze odkládat.

Nuselský most má získat efektivnější ochranu proti skokům sebevrahů.

"Zastupitelstvo bude schvalovat investici do Nuselského mostu do konce února, počítáme s částkou 35 milionů korun," uvedl mluvčí Technické správy komunikací hlavního města Prahy Tomáš Mrázek. "Předpokládám, že opravu zahájíme začátkem března. Opravovat se bude tak, aby byl dopad na dopravu minimální. Budeme pracovat v noci, přes den tam bude snížená rychlost a nebude to mít žádný dopad na provoz metra," dodal Mrázek.

Některým mostům hrozí zřícení
Podle expertů na mostní konstrukce je v kritickém stavu asi čtyřicet mostů. A právě u těch je nutné snižovat i nosnost, což znamená omezit dopravu. "Jednoznačně lze říct, že se najdou na našem území mosty, které hrozí při zatížení zřícením," řekl expert na mostní konstrukce František Menšík.

Aktualizovaný technický stav mostů v Česku chce ministerstvo dopravy zveřejnit v březnu. To znamená až po ukončení zimy, která se na jejich technickém stavu podepisuje ve velkém. Uvedla to Česká televize.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!