6. prosince 2017 10:20 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Musk plánuje podtunelovat Los Angeles. Ukázal mapu, kde všude chce kopat

Razící štít společnosti Boring Company | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Razící štít společnosti Boring Company | foto: Boring Company

LOS ANGELES/PRAHA Elon Musk pokročil ve svém plánu vyhloubit pod Los Angeles tunely pro přepravu automobilů. Jeho společnost Boring Company představila plány budoucí sítě a začala hloubit první testovací úsek tunelu.

Los Angeles často trápí dopravní zácpy a americký miliardář tak hledá cesty, jak ulevit přetížené silniční síti. Jeho aktuálním nápadem je přesunout část dopravy pod zem. Musk však nestaví klasické metro. V jeho tunelech se budou prohánět speciální elektrické vozíky, které odvezou i celý automobil a budou se pod městem řítit rychlostí až 240 kilometrů za hodinu.

První tunel má měřit zhruba 10,5 kilometru a společnost v něm bude testovat všechny technologie, stavební postupy a samozřejmě bezpečnost. S ražbou již firma začala a má za sebou prvních zhruba 150 metrů tunelu.

První tunel vyražený společností Boring Company v Los Angeles.
Stavba prvního testovacího tunelu v  Los Angeles

Veřejnosti tunel zatím sloužit nebude. O uvedení do provozu rozhodne po všech testech radnice města.

Pokud v testovací fázi půjde vše podle plánu, chce Boring Company přistoupit k druhé fázi projektu, v rámci které má ambici vybudovat síť přes celé město, včetně trasy na místní rušné letiště. Jak dlouho bude stavba a testování trvat však společnost neupřesnila.

Los Angeles leží v tektonicky aktivní oblasti, Musk se ale neobává, že by jeho tunely mohlo poškodit zemětřesení. „Zemětřesení má největší dopad na povrchu, podobně jako vlny na vodě. Proto může mít LA (špatné, ale zlepšující se) metro,“ prohlásil na Twitteru.

Plánovaná síť tunelů pod Los Angeles. Červeně je znázorněn první testovací...

Plánovaná síť tunelů pod Los Angeles. Červeně je znázorněn první testovací tunel.

Firma zároveň naznačila, že její tunely by mohly jednoho dne posloužit i pro stavbu hyperloopu, tedy dalšího Muskova nápadu, jež počítá s přepravou v tunelech s nízkým tlakem, v kterých mají cestovat speciální kapse v rychlostech kolem tisíce kilometrů za hodinu.

Kromě Los Angeles, kde sídlí i Muskova vesmírná společnost SpaceX, má Boring Company ambici budovat tunely i v Chicagu či propojit New York s Washingtonem D.C.

kopMichal Kopřiva

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!