27. října 2014 10:45 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Další peníze pro Kapsch? Dodatek mluví o 1,7 miliardy za nová mýta

Náklady na zavedení a provozování mýtného systému zatím podle údajů společnosti Kapsch činily 7,9 miliardy korun. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Náklady na zavedení a provozování mýtného systému zatím podle údajů společnosti Kapsch činily 7,9 miliardy korun. | foto: (c)IlustraČeská pozice

PRAHA Plány ministra dopravy Antonína Prachaře, jak vyšachovat společnost Kapsch z výběru mýta na českých dálnicích a silnicích po roce 2016, má trhliny. Dodatek z roku 2007 totiž dává rakouské firmě šanci na další 1,7 miliardy korun za mýtné brány.

Dodatek ke smlouvě mezi státem a konsorciem vedeným firmou Kapsch z roku 2007, s nímž se seznámily LN, slibuje, že rakouská firma bude stavět mýtné brány i v roce 2017 a může za to inkasovat až 1,7 miliardy korun bez daně z přidané hodnoty. Ministerstvo tento dokument podle zjištění LN nechává chladným.

ČTĚTE TAKÉ:

„Do rozsahu zpoplatněných pozemních komunikací, na které se vztahuje tento článek, jsou nebo budou zahrnuty veškeré mýtné úseky, s jejichž výstavbou bude započato nejpozději v roce 2017. Za započetí výstavby se považuje okamžik nabytí právní moci stavebního povolení pro daný nový úsek,“ píše se v dodatku, který v prosinci 2007 podepsal tehdejší náměstek ministra dopravy Jiří Hodač a jenž mají LN k dispozici.

Mýto v kostce

Mýto v kostce

Text dohody také stanovuje, že půjde maximálně o 322 nových úseků a cena je dohodnuta v příloze na maximálně 1,639 miliardy korun bez DPH. S daní je pak suma vyčíslena bez padesáti milionů na dvě miliardy.

Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.