29. září 2010 14:05 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Mýtné pro kamiony a autobusy podraží od ledna až o čtvrtinu

Mýtné brány | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mýtné brány | foto: Lidové noviny

PRAHA Na provozovatele autobusové dopravy či kamionové přepravce se valí nepříjemná zpráva: od začátku roku 2011 podraží mýtné vybírané na tuzemských dálnicích a rychlostních silnicích v průměru až o čtvrtinu.

"Plánované změny vejdou v platnost 1. ledna 2010," potvrdil on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Podle něj sazba mýtného ve všech kategoriích přepravců a na všech úsecích vzroste v průměru o 25 procent. "Od ledna 2007 se se sazbou mýtného nehýbalo a nyní činí v průměru nějakých 4,05 koruny za kilometr. Po zvýšení bychom se měli dostat na pět korun za kilometr," dodal Hanzelka.

Zástupci ministerstva se v pátek sejdou s představiteli sdružení přepravců Česmad, kde budou o plánovaných změnách diskutovat. Hanzelka nevyloučil, že součástí schůzky může být i jednání o změnách časových pásem pro jednotlivé sazby.

Ministerstvo dopravy naopak neplánuje v příštím roce zdražit dálniční známky pro motoristy, kteří si museli více připlatit už v letošním roce. Za roční známku za užívání dálnic a rychlostních komunikací museli zaplatit 1200 korun.

ČTK, Lidovky.cz