21. října 2009 7:15 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Mýtné v Praze: Od roku 2015 se za vjezd do centra zaplatí 120 korun

Zácpa na magistrále v Praze.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zácpa na magistrále v Praze. | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Mýtné se v hlavním městě začne platit od roku 2015, řidiči za vjezd do vnitřního okruhu Prahy zaplatí 120 korun. Pražský magistrát si už nechal vypracovat komplexní plán, jak by celý projekt měl vypadat. Zavedení systému bude stát 640 milionů korun a v prvním roce se provozní náklady vyšplhají až ke 430 milionům korun. Informaci přinesly Hospodářské noviny.

"Na systému mýtného se může začít pracovat tak za tři nebo čtyři roky. Prozatím to nejde, protože to nepovoluje současná legislativa. Celý projekt bude navíc tak finančně náročný, že prozatím není na pořadu dne," řekl HN náměstek pražského primátora Rudolf Blažek.

Zatím není jasné, zda se poplatek bude účtovat za každý vjezd, nebo zda postačí jedna platba na celý den. Nemělo by se ale platit o víkendech a ve státní svátky. Magistrát také ještě váhá nad otázkou, jestli Pražané bydlící v centru Prahy budou platit také, nebo jestli budou od mýta osvobozeni. "To je všechno otevřené. Zatím jsme v rovině úvah a plánů. Podrobnosti budeme řešit ve chvíli, až systém mýta začneme uvádět do provozu," dodal Blažek.

Kontrolu placení mýtného bude mít na starosti kamerový systém v ulicích. Kamery nejprve přečtou SPZ každého auta a počítačová databáze pak vyhodnotí, jestli majitel zaplatil. Studie vypočítala, že pokud bude mýto řádně fungovat, intenzita provozu v metropoli by se měla snížit o více než 20 procent, z centra města by mělo zmizet až třicet procent aut.

ČTK