8. listopadu 2010 11:55 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Mýtné zásadně podraží, příští rok až na 5 korun za km. Češi dostanou slevy

Mýtné brány | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mýtné brány | foto: Lidové noviny

PRAHA Mýtné se od ledna zvýší o 25 procent, stejný nárůst čeká dopravce i od začátku roku 2012. Uvedl to ministr dopravy Vít Bárta. Příští rok by tak dopravci měli platit pět korun za kilometr.

Ministerstvo zároveň uzavřelo s dopravci dohodu, jejíž součástí je přímá státní podpora 300 milionů a množstevní slevy z mýtného. Růst sazeb se netýká nejekologičtějších vozidel.

Čtěte více:

Ministr Bárta označil jednání se sdružením autodopravců Česmad Bohemia za "krvavé". "Nebojíme se dramaticky zvednout sazby, ale zároveň chceme podpořit konkurenceschopnost českých dopravců," uvedl ministr. Zvýšení sazeb má podle něj především regulační význam, Česká republika je prý často "zneužívána" k tranzitu.

Zvýšení sazeb musí schválit vláda, ministr chce návrh předložit kabinetu v nejbližší době. Součástí návrhu bude i možnost dalšího zvyšování sazeb od roku 2013, ovšem pouze o inflaci. Ministr chce rovněž pro vozidla se třemi nápravami a většími snížit mýtné v pátek odpoledne. Dnes v tuto dobu platí o polovinu více než v jiné dny a časy, nově budou platit jen o 40 procent více.

Částku 300 milionů budou moci dopravci čerpat od dubna například na tréninkové projekty pro řidiče. Množstevní slevy by mělo MD předložit vládě do července, platit by mohly od ledna 2012. Zvyšování sazeb se netýká vozidel, která splňují emisní normu Euro 5 a vyšší, pro které MD vytvořilo novou skupinu mýtných sazeb. Snížení sazeb by se měly dočkat autobusy, a to od 1. září 2011.

Lidovky.cz, ČTK