9. července 2012 10:47, aktualizováno  11:01 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Na aerosalonu u Londýna bojují o nadvládu Airbus s Boeingem

Muž pozoruje Airbus A400M přistávající na letišti ve Farnborough. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muž pozoruje Airbus A400M přistávající na letišti ve Farnborough. | foto: Reuters

FARNBOROUGH Na letišti ve Farnborough blízko Londýna začíná aerosalon, na kterém se letos očekává tvrdý boj mezi evropským výrobcem letadel Airbus a jeho americkým rivalem Boeing. Ten už dal najevo, že bude usilovat o návrat na první příčku, kam se v posledních letech propracoval právě Airbus.

Boeing vsází především na svůj nový letoun 737 Max, což je modernizovaná verze komerčně velmi úspěšného stroje 737. Airbus proti tomuto stroji nasazuje letadlo A320neo, které vychází ze starší verze A320. S tou Airbus slavil úspěch podobně jako Boeing s letadlem 737.

PŘEČTĚTE SI:

Během předchozího ročníku, který se konal v roce 2010, se na aerosalonu ve Farnborough uzavřely kontrakty za zhruba 47 miliard dolarů (asi 954 miliard korun). Letos to podle expertů bude méně; z části kvůli dopadům krize v eurozóně, především ale kvůli tomu, že Airbus i Boeing v minulých letech získaly nadprůměrný objem zakázek.

1400 vystavovatelů ze 40 zemí světa

Vedle Airbusu a Boeingu se aerosalonu zúčastní i další významní výrobci, včetně firem Embraer či ATR. Očekává se na 1400 vystavovatelů ze 40 zemí světa, akci by mělo za celý týden navštívit zhruba 120 000 lidí. Aerosalon ve Farnborough se střídá s přehlídkou v Le Bourget u Paříže. Ta bývá vždy v lichých letech.

Lidovky.cz, ČTK