Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Nové dálnice se českým řidičům vzdalují. Velké stavby asi přijdou o ekologický atest

Dálnice - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dálnice - ilustrační foto. | foto: MAFRA

Výstavba většiny českých dálnic byla schválena před devětadvaceti lety. Přesto dodnes nemohou řidiči plynule projet po D3 do Rakouska, po D6 do Německa, a ačkoli je to z Mikulova k rakouským hranicím kousek, je snazší zdolat trasu na kole. Rychlostní spojení tam chybí, protože vedle všech dalších problémů Jihomoravskému kraji „shodil“ soud zásady územního rozvoje, takže není podle čeho stavět.

Ani „pětačtyřicet“ let stará D7 z Prahy do Chomutova není zprovozněna celá. Dopravní infrastruktura v České republice má výrazné mezery, potýká se s nesmyslně přebyrokratizovaným povolováním staveb a výkupy potřebných pozemků. Teď čeká velké dopravní stavby ještě jedna překážka – další novela posuzování vlivů na životní prostředí.

Příběh stovky strategických staveb, které se musejí kvůli zastaralému posouzení EIA vrátit na začátek, je už notoricky známý. Vyjednat výjimku pro deset z nich dalo české vládě hodně zabrat. Zbylých devadesát dopravních projektů si musí prošlé zelené razítko nahradit novým, to znamená podstoupit celý vleklý proces plný správních lhůt a možností soudního přezkumu. Teď ministerstvo životního prostředí dokončilo další novelu EIA a Česká republika ji opět musí rychle přijmout, protože tak přejme do svého práva unijní regule. Jedna z novinek „sebere“ zelené posouzení stavebním záměrům z posledních patnácti let. Neexistuje přitom odhad, kolik jich bude.

„Ministerstvo nedisponuje seznamem záměrů, ke kterým bylo vydáno stanovisko EIA dle zákona z roku 2001 a které dosud nebyly povoleny. O kolik záměrů se jedná, se ukáže až po nabytí účinnosti novely, protože bude nutné, aby si stanoviska EIA prodloužily,“ sdělila LN mluvčí resortu životního prostředí Petra Roubíčková. Zákon musí platit nejpozději od 16. května příštího roku, jinak ČR poruší termín pro implementaci směrnice. Stavbaři se obávají, že chystané projekty se pozastaví.

Stávající várka stovky staveb, jejichž zelené posouzení se musí udělat znovu, má razítko z období mezi lety 1992 a 2001. Projekty, které chystaná novela dostane do stejné situace, v níž je stovka starších záměrů, získávaly posouzení dopadů na přírodu a lidi od roku 2001 do loňska. Stavbaři a průmyslníci se bojí, že příští rok se zopakuje známý scénář – chystané projekty se zastaví a nejen Státní fond dopravní infrastruktury nebude vědět co s penězi, protože je nebude mít za co proinvestovat.

„Nová pravidla se vztahují zpětně i na již vydané posudky. Proto je nezbytné, aby bylo předem známo, jaký to bude mít dopad. V žádném případě nelze dopustit, aby se situace opakovala,“ říká Pavel Ševčík, viceprezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví.

Stejně to vidí i Václav Trejbal ze sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu: „Pokud navržená změna projde, může to zasáhnout zejména složité stavební projekty a liniové stavby, jako jsou například dálnice a plynovody. Je otázkou, jak stavby se stanoviskem EIA vydaným před deseti patnácti lety obstojí při prodlužování platnosti.“

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!