6. června 2011 20:01 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Na české koleje vyjely po 31 letech nové lokomotivy

Lokomotiva Eurorunner typu ER20 Cargo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lokomotiva Eurorunner typu ER20 Cargo | foto: Siemens

PRAHA Na českých kolejích budou poprvé po 31 letech v běžném provozu nové motorové lokomotivy. Tři stroje od společnosti Siemens koupil největší tuzemský kontejnerový dopravce Metrans.

Firmy to oznámily ve společné tiskové zprávě. Víceúčelové dieselelektrické lokomotivy Eurorunner typu ER20 Cargo, které dosahují rychlosti 140 km/h, chce Metrans využívat v nákladní přepravě na středně dlouhé vzdálenosti především přes území Slovenska, Maďarska, Německa a ČR.

Herkules

Na českém území se lokomotiva ER20, známá také pod označením Rakouských drah "Herkules", pravidelně vyskytuje od roku 2007, kdy obdržela od Drážního úřadu rozhodnutí o schválení typu.

Stává se jedním z mála dopravců, který dokáže zajistit přeshraniční nákladní dopravu jednou lokomotivou bez tradiční výměny na hranicích.

"Na rozdíl od tradiční výměny lokomotiv na hranicích, a s ní spojeného čekání v pohraničních stanicích, jsou přímé vozby nákladních vlaků podstatně rychlejší, operativnější a hospodárnější. Znamenají zásadní krok k tomu, aby železnice odlehčila silnicím a dálnicím od těžké dálkové nákladní dopravy," uvedl generální ředitel společnosti Metrans Jiří Samek.

Čtěte také:

Ve srovnání se staršími typy lokomotiv dosahují lokomotivy ER20 v provozu výrazné úspory paliva. Kromě mimořádné provozní spolehlivosti také vynikají velmi nízkou hlučností, specificky řešenou pro alpské země.

Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.