5. listopadu 2009 12:44 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Na cestě do Pece a Špindlu nastane chaos. Silničáři zde nemají povoleno solit

Krakonoš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krakonoš. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

VRCHLABÍ Královéhradečtí silničáři letos zatím nemohou solit silnice do známých krkonošských středisek Špindlerův Mlýn a Pec pod Sněžkou. Dosud nemají výjimku od vlády, která solení na území Krkonošského národního parku může povolit. Při sněžení tak na silnicích do středisek hrozí podle policie tvorba nebezpečných ledových kolejí, dopravní komplikace a zvýšení počtu nehod.

Výjimku na solení v Krkonoších měli silničáři od zimy 2004/2005 a skončila jim letos ke konci března. "Žádost o novou výjimku jsme podali, ministerstvo životního prostředí ji doporučilo. Vláda ale zatím tento bod neprojednala. Věříme, že nám vláda vyhoví," řekl výrobní náměstek hradeckých krajských silničářů Petr Zima.

Silničáři zatím mohou silnice do obou středisek jen pluhovat a sypat drtí. To však tvorbě ledovky a ledových kolejí, které jsou největším strašákem řidičů, nezabrání. "Pokud by nedošlo ke schválení posypu vozovek solí, můžeme počítat s razantním zvýšením nehodovosti, jak tomu bylo právě v dobách před solením," varoval mluvčí trutnovské policie Jiří Prouza.

Výjimka na solení by se měla týkat úseků z Vrchlabí do Špindlerova Mlýna a z Horního Maršova do Pece pod Sněžkou. Na obou silnicích od 1. listopadu pro řidiče platí povinnost mít na autě zimní pneumatiky nebo sněhové řetězy.

Pokud vláda výjimku udělí, bude solení silnic do středisek vázáno řadou podmínek. V minulých pěti letech sypače do akce mohly vyrazit jen v případě kalamitních situací, plošného náledí či mrznoucího deště a při konání velkých sportovních a jiných akcí. Při jednom solení mohli silničáři použít dávku maximálně 15 gramů soli na metr čtvereční vozovky, zatímco na normální silnici se používá zhruba dvojnásobek. Silnici mohli za den posolit nejvíce čtyřikrát.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!