5. dubna 2017 17:10, aktualizováno  19:16 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Stávkovat budou ve čtvrtek hlavně řidiči na Moravě. Autobusy nepojedou na 67 linkách

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Jan Skalík

PRAHA Stávka řidičů linkových autobusů kvůli nízkým mzdám bude ve většině krajů zřejmě symbolická nebo žádná. Plošný protest očekává Asociace krajů jen v Jihomoravském kraji, naopak v Jihočeském kraji se dnes podařilo hrozbu stávky zažehnat díky dohodě s dopravci, kteří souhlasili s tím, že se budou na zvýšení mezd řidičů podílet.

Odradit nespokojené řidiče od protestů se ve středu pokusil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Slíbil, že vládě navrhne uvolnit na navýšení platů řidičů autobusů 420 milionů korun z rozpočtové rezervy.

Podle předsedy Odborového svazu dopravy Luboše Pomajbíka ale od premiérovy nabídky nelze očekávat zlom. „To se mohlo stát už dřív,“ řekl Pomajbík. Slíbených 420 milionů navíc podle předsedkyně Asociace krajů ČR Jany Vildumetzové (ANO) náklady krajů nepokryje. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) označil Sobotkův návrh za nefunkční a v krátkém čase neproveditelný.

Premiér ve středu večer vyhlášení stávky kritizoval. „Já vůbec nerozumím, čemu by mohla pomoci, myslím si, že je to omyl a odbory vůbec tu stávku neměly organizovat,“ řekl novinářům.

Největší problémy přinese čtvrteční stávka zřejmě cestujícím v Jihomoravském kraji. Do stávky se tam zapojí řidiči šesti dopravců, jimiž jsou Bors Břeclav, Adosa, ČSAD Kyjov Bus, Vydos Bus, Tourbus a ČAD Blansko.

Spoje v Jihomoravském kraji ve čtvrtek nevyjedou na 67 autobusových linkách z 225 a na 71 linkách pojedou jen částečně. MHD v Brně a linky z Brna do okolních vesnic s označením do čísla 99 pojedou bez omezení. S výjimkou MHD v Blansku pojedou městské autobusy i v dalších okresních městech, vyplývá z údajů na webu koordinátora jihomoravské dopravy Kordis JMK.

Nejasnosti zatím panují v Olomouckém kraji podle odborářů se protestu na Jesenicku a Šumpersku zúčastní asi dvě stovky řidičů. Dopravní společnost Arriva Morava i krajský koordinátor dopravy ale shodně tvrdí, že od odborářů dosud nemají seznam stávkujících. Dopravce proto netuší, jak bude stávka ve čtvrtek ráno vypadat. Na Olomoucku, Prostějovsku a Přerovsku řidiči autobusů stávkovat nebudou. Ke stávce se připojí také řidiči MHD v České Lípě. Vedení města se dnes se zástupci dopravní společnosti BusLine dohodlo, že zajistí linky, které přepravují nejvíce lidí.

Na jihu Čech řidiči ve čtvrtek stávkovat nebudou. Jihočeských kraj se dnes dohodl s dopravci, kteří souhlasili s tím, že se budou na zvýšení mezd podílet. Krajští zastupitelé už v březnu vyčlenili na zvýšení mezd řidičů 50 milionů korun. Na Vysočině se čtvrteční stávka dotkne několika linek z Jihomoravského kraje, například na Žďársku. Linkových autobusů objednávaných Krajem Vysočina se stávka zřejmě nedotkne.

Podobně na tom budou i cestující v Pardubickém kraji, konkrétně na Orlickoústecku a Svitavsku. Stávka se tam bude týkat 38 spojů, které jezdí z Olomouckého kraje.

Žádné problémy ve čtvrtek neočekávají autobusoví dopravci v Královéhradeckém a Ústeckém kraji. Podobná situace je podle dostupných informací i ve středních Čechách, kde se někteří řidiči ke stávce zřejmě připojí alespoň symbolicky.

Také v Moravskoslezském kraji ve čtvrtek šoféři autobusů stávkovat nebudou. Řekl to náměstek moravskoslezského hejtmana Jakub Unucka (ODS). Někteří z řidičů zřejmě podpoří stávku symbolicky, například si oblečou výstražné vesty.

Vláda stanovila od začátku letošního roku minimální mzdu na 98,10 Kč za hodinu jízdy a na 88 korun za hodinu čekání. Zavedla také příplatek 6,60 Kč za hodinu za náročné pracovní prostředí. Podle odborů ale řidiči v některých krajích dostali přidáno méně, než očekávali.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!