Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Na D1 pokračují opravy, tentokrát mezi Měřínem a Velkým Meziříčím

Úsek dálnice D1 mezi Šternovem a Psáři ještě před modernizací. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úsek dálnice D1 mezi Šternovem a Psáři ještě před modernizací. | foto: ČTK

VELKÉ MEZIŘÍČÍ (ŽĎÁRSKO) Na dálnici D1 v neděli začala modernizace sedmi kilometrů mezi Měřínem na 134. kilometru a Velkým Meziříčím na 141. kilometru. Doprava byla v blízkosti obou exitů postupně stažena do dvou pomocných pruhů, a to ve směru na Brno i na Prahu, aby tam dělníci mohli od pondělí pracovat na budování přejezdů středního dělicího pásu.

Mluvčí policie Dana Čírtková odpoledne uvedla, že omezení zatím nezpůsobilo žádné dopravní problémy.

Jde o sedmý modernizovaný úsek D1. Jeho opravy budou stát miliardu korun. Také v tomto úseku stavbaři vymění cementobetonový kryt a dálnici na obou stranách o tři čtvrtě metru rozšíří. Zakázku od Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dostalo sdružení firem Eurovia CS a Strabag. Stavba by měla trvat 20 měsíců.

Dělníci v neděli na D1 u Měřína a u Meziříčí od rána pokládali provizorní žluté vodorovné dopravní značení. V obou úsecích dlouhých kolem 500 metrů kvůli tomu musela být doprava dočasně stažena do jednoho jízdního pruhu. „Dopoledne se pracovalo ve směru do Prahy, vzhledem k očekávané odpolední špičce. A odpoledne ve směru na Brno,“ řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Dvě hodiny po poledni už bylo značení dokončeno v obou pásech dálnice. U obou exitů byly uzavřeny levé jízdní pruhy a auta těmito místy projížděla dvěma pomocnými pruhy, rychlost tam je snížena na 80 kilometrů v hodině. Rýdl uvedl, že podle informací Národního dopravního informačního centra dnešní práce nezpůsobily problémy v dopravě a vzhledem k nižší intenzitě provozu se ani netvořily kolony.

V tomto režimu by doprava měla proudit do 28. září. Možnosti nájezdu a výjezdu jsou u obou dálničních exitů zachovány. „Obě mimoúrovňové křižovatky, jak Měřín, tak Velké Meziříčí, zůstávají v plném provozu,“ uvedl Rýdl.

Modernizace tohoto úseku byla zahájena později než ŘSD původně plánovalo kvůli tomu, že výběrové řízení prověřoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Český rozhlas dnes s odvoláním na generálního ředitele ŘSD Jana Kroupu uvedl, že kvůli pozdějšímu začátku se u Měřína bude možná pracovat až do zimy. „Hodně diskutujeme o tom, že bychom zkusili víc využít i třeba listopadových termínů,“ řekl Kroupa rozhlasu.

Celá oprava dálnice mezi Mirošovicemi na 21. kilometru a Kývalkou na 182. kilometru je rozdělená na 21 úseků.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?