30. srpna 2019 9:56, aktualizováno  11:30 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Na D6 až do Varů se má jezdit 130 km/h, původně byla v plánu užší dálnice s omezenou rychlostí

Dálnice D6 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dálnice D6 | foto: CC BY-SA 4.0: Aktron / Wikimedia Commons.

KRUŠOVICE Na dálnici D6 až do Karlových Varů by mělo být možné jezdit 130 kilometrů za hodinu. Ministerstvo dopravy přehodnotí několik let starý plán, podle něhož měla být na připravované části dálnice rychlost omezena na 110 kilometrů za hodinu. Novinářům to při páteční návštěvě rozestavěného úseku D6 u Krušovic řekli premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO).

Na připravované části dálnice D6 mezi Karlovými Vary a Bošovem plánovalo ministerstvo dopravy zúženou variantu s šířkou 21,5 metru a maximální rychlostí 110 kilometrů za hodinu. Důvodem měla být úspora nákladů, zhruba jedné miliardy korun, a také menší hustota dopravy. Karlovarský kraj s tím nesouhlasí. Podle hejtmanky Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) je nesmysl, že by do Bošova byla hustota dopravy malá a od Bošova do Prahy už velká.

Ministr dopravy Kremlík se začne přehodnocením plánů zabývat už v pátek. „Já myslím, že tam není o čem přemýšlet,“ doplnil premiér Babiš.

Pro část D6, na níž měla být rychlost omezena, je připravena studie vlivu na životní prostředí pro širší variantu silnice, tedy s šířkou 25,5 metru a rychlostí 130 kilometrů za hodinu. Přehodnocení plánu tedy zřejmě neznamená, že bude potřeba studii znovu zpracovat.

Premiér také apeloval na urychlení výkupu pozemků pro stavbu D6. Podle něj jsou v tomto ohledu důležití i starostové, kteří by se mohli do jednání o výkupu zapojit.

Ředitelství silnic a dálnic nyní pokračuje ve stavbě úseků D6 ve Středočeském kraji, a to obchvatu Řevničova a úseku Nové Strašecí - Řevničov. Oba by měly být hotovy na konci roku 2020. Dálnice D6 má být dlouhá 177 kilometrů, nyní je z toho v provozu 90 kilometrů, 15 se staví a výstavba 72 kilometrů se připravuje. Celá dálnice do Karlových Varů by měla být podle současných předpokladů dostavěna v roce 2026.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!