Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 8 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Na dálničních známkách v cizině se dá ušetřit. Jak to udělat?

Kolik stojí cestování po Evropě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kolik stojí cestování po Evropě. | foto: Štěpán Korčiš, Lidové noviny

PRAHA Cesta automobilem na dovolenou do zahraničí nejsou zdaleka jen náklady na palivo. V řadě evropských zemí je potřeba počítat také s poplatky za cestu po dálnici. Někde funguje klasické mýtné, jinde platí obdobný model jako v Česku, tedy dálniční známky.

V zemích bezprostředně sousedících s Českou republikou je nutné dálniční známku kupovat v Rakousku a na Slovensku, v Německu se zatím za dálnice neplatí av Polsku je situace trochu odlišnější. Řada dálnic je tu totiž zdarma, ale na některých úsecích dálnic A1, A2 a 14 se platí mýtné.

V tomto případě se poplatky hradí na klasických mýtných branách, placení kartou by neměl být problém, ale oficiální stanovisko je, že karty jsou přijímány jen někde.

Dálniční známky pro cestu do zahraničí lze často zakoupit s předstihem. Při plánování dovolené a výdajů za ni je přitom vhodné přemýšlet i o jejich cenách, stejně jako o tom, jak se průjezd danou zemí vyplatí, a o nejvýhodnější kombinaci známek.

V Rakousku funguje ta klasická nalepovací, známá i z Česka, a na výběr jsou kupony s platností 10 dní, dva měsíce a rok. Ceny jsou nastaveny tak, že při krátké dovolené delší než 10 dnů se vyplatí koupit desetidenní známku dvakrát, každá totiž vyjde na 8,8 eura, zatímco dvouměsíční stojí 25,7 eura. Roční pak vyjde na 85,7 eura.

Na Slovensku se ovšem třeba při cestě na 14 dní vyplatí známka s delší platností. Klasická desetidenní stojí deset eur, třicetidenní ale vyjde jen na čtrnáct a roční na padesát eur. Na Slovensku iv sousedním Maďarsku platí dálniční známky elektronické, řidič si tedy již nekupuje nalepovací vinětu.

Kolik stojí cestování po Evropě.

Pořídit známku lze na hraničních přechodech nebo na benzinových pumpách. Ta slovenská se pak dá pohodlně koupit na internetu. Na webu eznamka.sk si řidič vybere typ známky, vyplní registrační značku vozidla, datum začátku platnosti známky a uvede svůj e-mail. Pak pohodlně zaplatí kartou. I maďarská známka se dá pořídit online, tuto službu nabízí minimálně dva weby, je ovšem potřeba počítat s tím, že rozhraní je v cizím jazyce. Krom maďarštiny je v nabídce také němčina a angličtina.

K zemím, které Čechy hodně zajímají právě kvůli poplatkům, patří především Slovinsko, přes které vedou typické trasy do tak oblíbeného Chorvatska. I ve Slovinsku je potřeba mít dálniční známku, týdenní vyjde na nemalých patnáct eur a měsíční na dvojnásobek.

Navíc se platí za průjezd tunelem mezi Rakouskem a Slovinskem, který vyjde na 7,2 eura. Online koupě není možná, ale známka se dá sehnat na vybraných prodejních místech v Česku, což ostatně platí i pro známky do řady dalších zemí. Dálniční známky v evropských zemích platí ještě v Bulharsku, Rumunsku a ve Švýcarsku.

Mýto se platí na místě

Řada zemí pak přistupuje, podobně jako Polsko, ke zpoplatnění většího či menšího množství dálnic nebo jejich úseků za pomocí klasického mýta. Ceny například v Chorvatsku se pohybují v průměru okolo částky 40 kun za stokilometrový úsek, v jednotlivých místech se ale mírně liší. Platit lze na mýtných branách i v eurech a problém by neměl být s platebními kartami.

K zemím, kde se platí mýtné, patří i Francie, Itálie, Španělsko a řada dalších. Ne vždy jsou zpoplatněny všechny cesty a je dobré se o nich informovat předem.

Na internetu existuje i řada služeb, které pomohou celkové náklady na cestu, včetně výdajů na dálniční poplatky, spočítat. Jednou z nejznámějších je ViaMichelin. Ta nabídne alternativní trasy i několik způsobů jejich vyhledání – s preferencí dálnic nebo naopak s vyhýbáním se placeným úsekům.

Spočítá nejen náklady na cestu, ale také potřebný čas. Levnější trasa totiž nemusí být vždy výhodnější. Například na nejpřímější trase z Prahy do chorvatského Splitu ukazuje průvodce výši poplatků za dálnice v hodnotě 43,06 eura v jednom směru. Delší cesty pak vychází o něco výhodněji.

Speciál o letním cestování autem do zahraničí čtěte ve čtvrtečních Lidových novinách.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!