Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Na drahách se chystá čistka. Ve hře je i Žaluda

Generální ředitel Českých dráh Petr Žaluda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel Českých dráh Petr Žaluda | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA V Českých dráhách se chystá v příštích dnech několik personálních změn. Podle dnešní Mladé fronty Dnes (MfD) je ve hře nejen odchod některých členů představenstva, ale i generálního ředitele Petra Žaludy. Deníku to potvrdili dobře informované zdroje z ministerstva dopravy a Českých drah.

Podle listu je takřka jistý odchod člena představenstva Milana Matzenauera, který má na starosti miliardový nemovitý majetek drah. Nahradit ho má předchozí ministr dopravy Radek Šmerda.

Řešit by se mělo i další působení Jiřího Koláře. Ten z drah odešel na Správu železniční dopravní cesty, v představenstvu však stále měsíc po svém odchodu zůstává. Dále pobírá i zhruba padesátitisícovou měsíční odměnu, píše MfD.

Nástup na Topolánkovy éry

Šéf Českých drah Petr Žaluda, který na dráhy přišel za éry Mirka Topolánka, už dříve řekl, že si nechce do svého manažerského týmu nechat zasahovat, a pokud by se tak stalo, odešel by. Nyní se podle listu nechce ke spekulacím o personálních změnách vyjadřovat. "Personální zvěsti nehodlám nijak komentovat," řekl Šmerda.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle deníku chce ministerstvo dopravy odchod Žaludy navrhnout. "Veřejným tajemstvím je, že je to kvůli jeho snaze prodat velmi levně Masarykovo nádraží finanční skupině Penta včetně pozemků," uvedl odborový předák Jaromír Dušek. Žaluda listu potvrdil, že takový plán sice existuje, ale není uzavřen. Jedná prý s více zájemci.

Politická hra?

Spekuluje se, že Žaludův odchod je i politickou hrou. Žaluda dobře vychází s ODS i s ČSSD. ODS se však snaží odstřihnout od topolánkovského křídla, což by potvrzovalo, že by se jeho odchodu nebránila, píše list. Navíc prý může mít Žaluda i důvod odejít sám: jeho kontrakt příští rok končí, a pokud mu stát kontrakt neobnoví, přijde o velkorysé odstupné. Podle Duška to je 24 měsíčních platů.

Nástupcem Žaludy by podle deníku měl být někdejší šéf Vítkovic či bývalý krizový manažer v Tatře Vladimír Bail. Ten to ale nepotvrdil. "O ničem takovém v tuto chvíli nevím, nikdo se mnou nejednal," řekl listu.

Podle MfD se změna měla uskutečnit už tento pátek. Na tento den totiž svolal šéf dozorčí rady drah Lukáš Hampl dvě mimořádné valné hromady s jediným bodem programu: personální změny v představenstvu. "Je velmi nestandardní svolávat dvě mimořádné dozorčí rady, když je další týden řádná. Někdo asi na něco hodně spěchá," řekl železniční odborář a člen dozorčí rady Vladimír Vokoun. Dozorčí rada ale nakonec nebude. "Termín byl zrušen," řekl bez dalších podrobností Hampl.

MfD stejně jako Hospodářské noviny rovněž informuje o tom, že ČD od prosince skončí s provozem pendolin z Prahy do Brna a Bratislavy a místo toho zostří konkurenční boj s Regiojetem mezi Prahou a Ostravou. "Ve špičce budeme jezdit každou hodinu," řekl Žaluda. Dosud České dráhy jezdily mezi oběma městy po dvou hodinách.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

m. Paikr Zloději stojí ve frontě. 11:34 6.10.2011